– Bez emocji nie funkcjonujemy jako istoty ludzkie. Emocje są potrzebne nawet do podejmowania decyzji czy myślenia krytycznego. Jak się okazuje, obniżenie poziomu emocjonalnego utrudnia podejmowanie decyzji – zauważa dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do wyrażania tego, co czujemy, często służy nam język. Temu elementowi ekspresji badacze poświęcą uwagę podczas Dni Języków Obcych.
W trakcie piątej edycji wydarzenia nad związkiem języków z emocjami pochylą się nie tylko językoznawcy, ale i filozofowie czy psychologowie. Część referatów będzie wygłoszona po hiszpańsku i angielsku.
Pojawi się referat pani profesor Barbary Stawickiej-Pireckiej z Uniwersytetu Szczecińskiego. Referat w języku hiszpańskim wygłosi również pan Manuel Castillo Martinez, dla którego język hiszpański jest językiem ojczystym, dlatego bardzo się cieszymy i niecierpliwie na niego czekamy. Poza językiem hiszpańskim pojawią się również wystąpienia w języku angielskim. Jedno z nich wygłosi nasza studentka, pani Natalia Haczek. Podobnie zresztą jak pani Urszula Majdańska-Wachowicz, która jest doktorantką naszego uniwersytetu.dr Małgorzata Karczewska
Poza konferencją naukową na Dniach Języków Obcych zorganizowane zostaną m.in. warsztaty językowe. Będą to pokazowe lekcje rosyjskiego, tureckiego, włoskiego i greckiego. Zaangażowali się w nie studenci z zagranicy, którzy przebywają na zielonogórskiej uczelni.
Warsztaty z języka greckiego i tureckiego poprowadzą studenci, którzy przyjechali do nas na wymianę. Są to osoby, dla których to pierwszy, ojczysty język. Będą starali się przekazać nam podstawy komunikacyjne w tym języku.dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz
V Dni Języków Obcych potrwają trzy dni – między 4 a 6 grudnia. Ich miejscem będzie budynek Instytutu Neofilologii na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego.
dr Małgorzata Karczewska, dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz