Czy czystym powietrzem można przyciągnąć nowych mieszkańców do Zielonej Góry i Cottbus? Przedstawiciele obu tych miast uważają, że tak.
W tym celu spotkano się w willi Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Nad polepszaniem jakości powietrza rozmawiali samorządowcy i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus.
Celem projektu jest zbudowanie mapy, jak zanieczyszczenia rozmieszczają się w Zielonej Górze i Cottbus, a także próba wskazania newralgicznych punktów dla obu miast. Mówi prof. Marcin Mrugalski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ.
Jednym z głównych tematów dyskusji był system publicznego transportu. W Zielonej Górze pierwszy elektryczny autobus wyjechał na trasę przed prawie czterema laty. Po niemieckiej stronie chcą postawić na autobusy z napędem wodorowym. Mówi Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus.
Czyste powietrze ma stać się wizytówką obu miast i jednym z leków na problem odpływu – zwłaszcza młodych ludzi – do większych ośrodków.