UCZELNIA:

Drukowanie narządów przyszłością przeszczepów? O tym na uczelnianej konferencji

„Bezcenny Dar – po prostu życie” to tytuł konferencji, jaka odbywa się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest poświęcona przeszczepom i krwiodawstwu, także w naszym regionie.

Spotkanie składa się z wystąpień ekspertów na temat transplantacji oraz debaty. Zagadnienia, jakie poruszą uczestnicy konferencji, to m.in. świadomość transplantacyjna. Jak wygląda ona wśród studentów?

Wśród młodych ludzi świadomość dotycząca transplantacji w zakresie bycia dawcą i biorcą, ale także rejestracja w DKMS-ie, czyli bazie dawców szpiku kostnego, jest – wydaje mi się – dość wysoka. Tylko nie do końca deklaracje równają się wykonaniu. Usłyszałam informację, że jest przedział wiekowy dotyczący rejestracji przy szpiku kostnym – od 18 do 50 lat. Przy dawstwie organów nie ma dzisiaj tej granicy, przeciwnie. Mamy pod swoją opieką dwie 13-letnie dziewczynki, które otrzymały nerki.Bogumiła Burda, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”

Bogumiła Burda dodaje, że przy decyzji o oddaniu narządów ważna jest rozmowa z najbliższymi. Oświadczenie woli jest bowiem informacją głównie dla lekarzy.

Pod względem liczby przeszczepów wykonanych w regionie liderem jest Gorzów Wielkopolski. Ma na koncie ponad 200 transplantacji. Nie znaczy to jednak, że tego wyniku nie można poprawić. O tym, co jest przeszkodą w pobieraniu narządów do przeszczepu, mówi Izabela Brzychcy, koordynatorka transplantacji w gorzowskim szpitalu.

Nikła świadomość, problemy ze strony najbliższych i niewiedza to jedna rzecz. A druga rzecz, która powoduje, że nie ma tych dawców tylu, ilu byśmy chcieli, to jest problem w środowisku medycznym. Są szpitale aktywne od lat, czyli takie, które zgłaszają każdego potencjalnego dawcę i starają się doprowadzić do pobrania. Są też takie, które mają możliwość orzekania, mają oddziały anestezjologii, a mimo tego nie orzekają. Dwie przyczyny, do każdej trzeba mieć inne podejście. Ale jedna i druga wymaga współpracy i rozwiązywania problemów, bo nie jest fajnie.Izabela Brzychcy

Być może za kilkanaście lat unikniemy takich problemów dzięki technologii. Wykład na temat transplantacji przyszłości wygłosił lekarz Bartosz Kudliński.

Istnieje kilka rozmaitych trendów, które będą rozwijać się w najbliższych latach. Prawdopodobnie doprowadzą do zwiększenia liczby narządów do przeszczepów. To są technologie związane m.in. z przełamaniem bariery genetycznej między człowiekiem a gatunkami zwierząt. Mówię tutaj o hodowli narządów oraz o technikach sztucznych, np. tworzeniu sztucznych narządów poprzez ich drukowanie.Bartosz Kudliński

W spotkaniu na uczelni biorą również udział dawcy i biorcy przeszczepów oraz ich rodziny. Gościem jest m.in. 13-letnia Ania Maciąga, która 4 lata temu przeszła transplantację nerki.

Podczas konferencji w holu budynku A-16 na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego możemy otrzymać oświadczenie woli pobrania narządów do przeszczepu po naszej śmierci.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00