UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Dziś Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. Co ZG łączy z kosmosem? [WIDEO]

Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych został ustanowiony przez ONZ w 2011 roku. Powstał on na pamiątkę pierwszego lotu Jurija Gagarina oraz pierwszego lotu wahadłowca kosmicznego Columbia. Okazuje się, że pamięci o wyprawach w daleką galaktykę nie brakuje także w Zielonej Górze. 

Pierwszym kosmicznym akcentem w naszym mieście jest bez wątpienia słynna mozaika Gagarina. Znajduje się ona na jednej ze ścian auli głównej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Podgórnej. Obecnie kosmiczny kolaż wymaga już rewitalizacji. Jak zapewniają władze uczelni – jest ona w planach.

Nie chciałbym jednak dopuścić do takiej sytuacji, że mozaika będzie zakonserwowana, a wejdą ekipy termomodernizacyjne i w związku z ich działaniami odnowiona mozaika spadnie. Chcielibyśmy to zgrać, jednocześnie przeprowadzić termomodernizacje i odnowienie mozaiki Gagarina. 

Pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej w formie mozaiki na uczelnianym budynku to nie przypadek. Kosmiczny Kolumb, bo tak niektórzy o Gagarinie mówią, odwiedził nasze miasto w czerwcu 1961 roku. Czyli dwa miesiące po galaktycznym podboju. Był nawet pomysł, żeby powstająca wtedy Wyższa Szkoła Inżynierska nosiła imię Gagarina. Na planach się jednak skończyło. Choć samo kształcenie na Wydziale Fizyki i Astronomii zostało podjęte i nadal jest kontynuowane.

Specjalnością Instytutu Astronomii są pulsary. Badanie pulsarów polega na tym, że stosuje się teleskopy. Ale nie optyczne. Tylko radiowe. Duża grupa naszych specjalistów takie dane analizuje. Jest też grupa teoretyków, która modeluje te zjawiska, które na tych przedziwnych gwiazdach zachodzą.

Kosmos jest na tyle frapujący dla zielonogórzan, że to właśnie w naszym mieście w 2019 roku powstało Ogólnopolskie Towarzystwo Medycyny Kosmicznej. Czym się ono zajmuje?

Zajmujemy się przede wszystkim badaniem czynników kosmicznych na zdrowie człowieka. Czyli promieniowanie kosmiczne, zerowa grawitacja. To jest bardzo ważne choćby w leczeniu nowotworów. Badamy jak komórki nowotworowe zachowują się np. pod wpływem tych czynników. Chcemy też rozwinąć laboratorium w Zielonej Górze. To jest bardzo ważne dla badań, żeby miało jak najlepsze zaplecze. 

Co ciekawe Zielonogórzanie nie muszą wcale zazdrościć Gagarinowi jego kosmicznych podbojów. Czy też medykom ich odkryć. Od 2015 roku wszechświat jest na wyciągniecie każdego spragnionego galaktycznych podróży. Wszystko za sprawą planetarium Wenus, które dzięki różnego rodzaju filmom i wizualizacjom zabierało w kosmiczne podróże zarówno dzieci jak i dorosłych. Można nawet rzec, że były to loty załogowe.

Mamy fantastyczne pokazy dla naszych gości. Pokazy pod kopułą. Gdzie poruszamy najróżniejszą tematykę związaną z kosmosem. Nie dość, że możemy polecieć daleko poza Ziemie, w odległe rejony kosmosu, to też możemy przybliżyć nasze okolice. Nie tylko związane z kosmosem. Mamy też chociażby pokazy związane z przyrodą.

Ze względu na pandemię działalność planetarium została jednak ograniczona. Kolejne podróże w kosmos odbędą się po zdjęciu restrykcji. Póki co placówka zaprasza jednak do realizowanych przez siebie spotkań online.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00