Infolinia działa całą dobę i jest obsługiwana przez Centrum Zarządzania Kryzysowego. Lubuski Urząd Wojewódzki na bieżąco gromadzi informacje o tym gdzie i ile wolnych miejsc pozostało w placówkach dla osób bezdomnych. W okresie zimowym w całym województwie pomoc w postaci noclegu może otrzymać blisko 500 osób.
Pustostany, ogródki działkowe to miejsca, w których mogą zimą przebywać osoby bezdomne. Na takie rejony samorządowcy wraz ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mają teraz zwracać szczególną uwagę.
Zima to szczególnie trudny czas dla osób, które nie mają dachu nad głową. Spędzenie nocy pod gołym niebem w przypadku niskiej temperatury może mieć dramatyczne skutki, dlatego zwracajmy uwagę na takie osoby i informujmy o tym odpowiednie służby. Zainteresujmy się też osobami mieszkającymi samotnie. Być może jednym telefonem uratujemy komuś życie.
Okres zimowy to także czas zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, aby pod żadnym pozorem nie zasłaniać ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. W całym kraju od początku października 2011 roku do 5 stycznia br. z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 44 osoby.
Autor: Źródło: LUW