UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Ile wiemy, a ile powinniśmy wiedzieć o nowotworach? Tyle, by uratować życie [Kwadrans Akademicki]

– Pamiętam, jak w szkole uczyłem się o mszakach, paprotnikach, a nie przypominam sobie lekcji onkologii, które są niezwykle ważne – mówi Jakub Szczepański, współorganizator Lubuskiego Dnia Onkologii. Student Collegium Medicum, razem ze swoimi kolegami i wykładowcami, chce poruszyć temat profilaktyki nowotworów w regionie. Stąd pomysł na serię wykładów, które wygłoszą specjaliści – lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego.

O programie Lubuskiego Dnia Onkologii mówi Karina Topczyłko, przewodnicząca Studenckiego Koła Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Wykłady I Lubuskiego Dnia Onkologii będą dotyczyć tematów ogólnoonkologicznych, nowotworów różnego rodzaju. Przede wszystkim będą wykłady odnośnie nowotworów z zakresu urologii oraz szeroko pojętych nowotworów, na które Polacy obecnie najczęściej chorują.

W tej niechlubnej czołówce najczęstszych nowotworów znajduje się m.in. rak piersi. Według danych Urzędu Statystycznego, w 2018 r. ponad 2800 Lubuszan zmarło z powodu nowotworu. Choroba nie musi kończyć się tak tragicznie. Życie ratuje nam profilaktyka, która polega m.in. na regularnych badaniach.

Młodzi mężczyźni na przykład powinni bardzo szeroko zainteresować się profilaktyką nowotworów jądra. Kobiety powinny wykonywać cytologię, samobadanie piersi, mammografię. Przez to, że ta profilaktyka kuleje, nowotwory są wykrywane na takim etapie, że ciężko jest je leczyć.

 

Lubuski Dzień Onkologii w formie wykładów online odbędzie się w tę sobotę, 24 października o godzinie 12:00. Będzie transmitowany m.in. na stronie Radia Index, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Szpitala Uniwersyteckiego. Więcej o wydarzeniu dowiecie się z programu “Kwadrans Akademicki”, dostępnego na radiowym Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00