W 2020 r. Penitencjarne Koło Naukowe „Prison” UZ obchodziło okrągły jubileusz 10-lecia swojej działalności. Niestety z powodu pandemii koronawirusa świętowanie trzeba było odłożyć na później, choć trzeba przyznać jest się czym chwalić. Jak podkreśla dr hab. Barbara Toroń – Fórmanek, prof. UZ i kierownik Zakładu Resocjalizacji wszystkie osiągnięcia są zasługą studentów.
Studenci kierunku resocjalizacji na Wydziale Nauk Społecznych z ogromnym zaangażowaniem działają na rzecz „trudnych” środowisk społecznych. Odwiedzają Zakłady Karne i Areszty, gdzie prowadzą zajęcia arteterapii oraz Fundację Wzajemnej Pomocy ARKA dla osób bezdomnych.
Słowo „Prison” oznacza uwięziennienie, stan bardzo dobrego przystosowania się do warunków panujących w Zakładzie Karnym, połączony z lękiem przed życiem na wolności. Dzięki wspólnym inicjatywom podejmowanym przez studentów i dr hab. Barbarę Toroń – Fórmanek, prof. UZ, oraz pomocy władz samorządowych, są organizowane wyjścia osób przebywających w Zakładach Karnych do filharmonii, biblioteki czy teatru
Żacy ucząc wrażliwości na sztuki plastyczne, muzykę i teatr, swoim „podopiecznym” pokazują w jaki sposób mogą sobie radzić z agresją i złymi emocjami.
Więcej na temat działalności Penitencjarnego Koła Naukowego “PRISON” możecie posłuchać w programie “Kwadrans Akademicki”, który jest dostępny na radiowych portalach społecznościowych.
Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.