UCZELNIA:

Królowa nauk daje zabawę, pracę i pieniądze. Wszystko o niej na Wydziale Matematyki

14 marca to bardzo symboliczna data dla matematyków – Dzień Liczby Pi. Nie ma więc lepszego momentu, by zorganizować dzień otwarty na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownicy i studenci, którzy żyją w świecie liczb i danych, otwierają podwoje przed przyszłymi studentami.

W ofercie Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ znajdują się trzy kierunki studiów: matematyka, informatyka i ekonometria oraz inżynieria danych. Opiekunem ostatniego z nich jest dr Maciej Niedziela, który w dniu otwartym opowie o analizie danych i pracy analityka danych.

Wspólnie z kolegą, dr Jackiem Bojarskim będziemy opowiadać o wdrażaniu metod Data Science w ośrodkach biznesowych, które realizujemy w ramach działalności Ośrodka Zastosowań Matematyki i Informatyki na naszym wydziale. I w ramach współpracy z szeroko rozumianym przemysłem, z firmami z zewnątrz. Będziemy mówić o tym, po co w ogóle nam analityk danych, po co uczyć się analizy danych. No i o tym, że to jest przyszłość.dr Maciej Niedziela

Każdy absolwent uczelni, biegły w analizie danych, jest niezwykle cenny dla firm. – Nie ma tygodnia, żebyśmy nie mieli zapytania od firm, od ludzi z przemysłu na temat zdolnych studentów, osób mających podstawy właśnie analizy danych – przyznaje wykładowca.

Praca analityka danych to przede wszystkim praca przed komputerem. Musi on znać odpowiednie oprogramowanie oraz techniki bazodanowe. Tej studenci uczą się już w ramach zajęć.

W ramach kierunku inżynieria danych większość przedmiotów to laboratoria i projekty. To jest typowo innowacyjny kierunek, który – możemy się pochwalić – jest pierwszym w Polsce kierunkiem inżynierskim dotyczącym analizy danych. Właśnie pierwszy rocznik studentów kończy cały cykl pięcioletni na tym kierunku. Proszę mi uwierzyć, większość tych studentów pracuje w firmach i wykonuje zawód analityka danych.dr Maciej Niedziela

Dzień otwarty na Wydziale Matematyki to również okazja, by opowiedzieć o działalności kół naukowych. Swoje matematyczne zainteresowania studenci mogą rozwijać m.in. w Laboratorium Matematycznym „Paradoks”.

Na 14 marca przygotowaliśmy warsztaty. Chcemy pokazać, jak królowa nauk jest wykorzystywana w tworzeniu gier komputerowych, że jest wszechobecna. Mimo że jedni ją kochają, inni jej nie lubią, ale ona z nami jest i towarzyszy nam na co dzień i każdy z nas jest z nią na „ty”. Pokażemy też, jak można wykorzystać królową nauk i ogólnodostępne, darmowe programy do tworzenia gier komputerowych. Krótko mówiąc – w formie zabawy przekazujemy wiedzę matematyczną.dr Krystyna Białek, opiekun Koła Naukowego Laboratorium Matematyczne „Paradoks”

Wydział Matematyki otworzy się dla uczniów w środę, 14 marca między 10:00, a 13:00 w uczelnianym budynku A-29 przy ulicy prof. Szafrana 4a. Program wydarzenia na stronie wmie.uz.zgora.pl.

dr Maciej Niedziela

dr Krystyna Białek

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00