Kalkulatory, ołówki i szare komórki poszły w ruch. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z regionu mierzyli się z wykresami, pytaniami i obliczeniami. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się okręgowy etap Olimpiady Statystycznej.
Zakres tematyczny zmagań to m.in. statystyka matematyczna i dane, które dotyczą ochrony środowiska i demografii. Choć treść zadań do ostatniej chwili pozostaje tajemnicą, uczestnicy mogli się spodziewać zarówno pytań wyboru, jak i zadań obliczeniowych. Wszystko było zawarte w dwóch testach.
Znak do startu olimpiady dał prof. Roman Zmyślony, kierownik Zakładu Statystyki Matematycznej i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczestnikom życzył powodzenia, nam zaś opowiedział, w jakich dziedzinach statystyka jest użyteczna.
Ponadto z zielonogórskimi statystykami współpracują też biolodzy czy inżynierowie. Prof. Zmyślony jest przekonany, że z analizą danych, wnioskowaniem i rachunkiem prawdopodobieństwa poradzi sobie każdy. Statystyka często ma zastosowanie także w naukach humanistycznych oraz społecznych. Więcej w całej rozmowie.
prof. Roman Zmyślony
Do centralnego etapu Olimpiady Statystycznej zakwalifikuje się po trzech uczestników z każdego okręgu. Poza tym Komitet Główny dobierze 22 osoby, które uzyskały największą ilość punktów, ale nie znalazły się w zwycięskiej trójce. Szczegóły – poniżej.
Robert Wróbel