UCZELNIA:

Kto będzie rektorem UZ?

Spotkanie otwarte, które rozpoczęło się kilka minut po trzynastej, składało się z dwóch części. W pierwszej kandydaci prezentowali krótko swój program wyborczy, w drugiej – odpowiadali na pytania publiczności. Spotkanie w sumie trwało aż cztery godziny, a uczestniczyli w nim pracownicy i studenci UZ – szczególnie budująca jest obecność tych drugich, którzy godziny rektorskie wykorzystali zgodnie z ich przeznaczeniem: na udział w debacie. W części pierwszej wystąpili kolejno profesorowie Korbicz, Izdebski, Strzyżewski i Kuczyński.
 
Pierwszy kandydat jako najważniejsze dla rozwoju uczelni wymienił m.in. wsparcie inicjatyw kulturalnych organizowanych przez studentów, poprawę jakości kształcenia np. poprzez uzyskiwanie grantów, zapowiedział też wspieranie uzyskiwania dalszych uprawnień doktoryzowania i wiele innych zadań, które – jak obiecał – zaprezentuje jeszcze w liście do pracowników. Prof. Korbicz pochwalił się także swoimi osiągnięciami naukowymi, wymieniając Parku Naukowo-Technologiczny jako swój duży sukces. Wspomniał także o konieczności utworzenia kierunku lekarskiego, ale ten wątek szerzej omówił już następny kandydat: prof. Zbigniew Izdebski. 
Dziekan Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu, prof. Zbigniew Izdebski, pominął swoje osiągnięcia krajowe i międzynarodowe, za to zdecydowanie wyliczył swoje postulaty: utworzenie kierunku lekarskiego, promocję UZetu w kraju (Dni Uniwersytetu Zielonogórskiego w Warszawie), współpracę z władzami lokalnymi i krajowymi, decentralizację władzy na uczelni, utworzenie Centrum Kultury Studenckiej – w swojej koncepcji Uniwersytet określił jako docelowo innowacyjny, otwarty i sprawny. Szeroko omówił także plany związane z utworzeniem kierunku lekarskiego. – Uniwersytet Zielonogórski zasługuje na to, aby mieć ten kierunek – podsumował. Dodał także, jeśli zostanie Rektorem UZ, to zgodnie z ustawą, zrezygnuje z pracy na Uniwersytecie Warszawskim.
Jako trzeci wystąpił prof. Wojciech Strzyżewski, dziekan Wydziału Humanistycznego. Krótko omówił ścieżkę swojej kariery naukowej, następnie przeszedł do głównej części wystąpienia, któremu nadał tytuł: „Bardzo dobry uniwersytet regionalny o ponadregionalnym znaczeniu naukowym”, podkreślając historyczne znaczenie utworzenia uniwersytetu w naszym regionie. Wyliczył strategiczne zadania, które chciałby realizować jako rektor: m.in. uzyskiwanie uprawnień z zakresu habilitowana, doktoryzowania, zwiększenie liczby składanych wniosków o dotacje finansowe na naukowe przedsięwzięcia, powiązanie uczelni z regionem, organizację inicjatyw promujących poszczególne wydział w mieście i województwie.
Jako ostatni – „last but not least”, jak powiedział czwarty kandydat – wystąpił prof. Tadeusz Kuczyński, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. Jako najważniejszy cel swoich działań wymienił ludzi tworzących społeczność akademicką – to na nich chciałby skupić swoje działania, jeśli zostanie Rektorem. Profesor przedstawił zarys swoich planów związanych z Uniwersytetem Zielonogórskim: elastycznie reagować na potrzeby rynku pracy, poszukiwać specyficznych rodzajów aktywności wyróżniających UZ, rozwijać działania proinnowacyjne i komercjalizujące wyniki badań naukowych, poszerzyć uczestnictwo studentów w procesie naukowo-badawczym, uruchomienie uniwersytetu dziecięcego, zwiększyć skuteczność pozyskiwania źródeł finansowania.
 
Poniżej znajdziecie przemówienia kandydatów.
W drugiej części spotkania pytania zadawała publiczność: dotyczyły różnorodnych kwestii: m.in. ekologii na naszej uczelni, wynagrodzeń dla pracowników naukowych, promocji UZ w kraju czy możliwości rozwoju dla młodej kadry.
Który kandydat wypadł najlepiej? To okaże się 21 marca, kiedy kolegium elektorów wybierze rektora na kadencję 2012-1016.

REKTORZY UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO od 2001 r.
2001- 2002 Prof. Michał Kisielewicz
2002-2005 Prof. Michał Kisielewicz
2005-2008 Prof. Czesław Osękowski
2008-2012 Prof. Czesław Osękowski
2012-2016  – okaże się 21 marca
 
 

Autor: kr

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00