Sprawna i empatyczna komunikacja między lekarzem a pacjentem i jego rodziną to rzecz trudna, ale niezwykle potrzebna. O tym, jak przekazać informacje o chorobie lub śmierci, a jednocześnie zachować standardy etyczne, uczyli się studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dla nich zorganizowano Areopag Etyczny.
Warsztaty dla zielonogórskich medyków odbyły się w hospicjum w Pucku. W rolę pacjentów wcielili się dyplomowani aktorzy. Studenci przyznali, że było to bardzo realistyczne doświadczenie. Wprowadzenie do części warsztatowej stanowiły rozmowy z pracownikami hospicjum – psychologiem Magdaleną Mikulską i lekarzem Jakubem Wiśniewskim.
W części wykładowej studenci poznali ideę medycyny paliatywnej – wspierania na duchu często nieuleczalnie chorej osoby. Pisał o niej założyciel hospicjum w Pucku, ks. Jan Kaczkowski. Duchowny sam zmagał się z glejakiem mózgu. Będąc natomiast wśród pacjentów, przyszli lekarze przekonali się – zgodnie z hasłem jednej z kampanii informacyjnych – że hospicjum to też życie.
Młodzi ludzie nauczyli się też, jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi pracy w hospicjum. Umysł pozwoliły zająć lekcje windsurfingu, poprowadzone przez szkołę Marzeny Okońskiej „Na Fali”. Szczegółów o Areopagu Etycznym dowiecie się z całości rozmowy z Lilią Smołą i studentkami kierunku lekarskiego.
Godzina Rektorska – Areopag Etyczny