UCZELNIA:

Nabór na finiszu, a co (być może) za rok? [REKRUTACJA NA UZ]

Początek kolejnego roku akademickiego coraz bliżej. Zanim zabrzmi „Gaudeamus igitur”, przyglądamy się temu, co dzieje się na Uniwersytecie Zielonogórskim. A tam – sprawy związane zarówno z przyszłymi, jak i obecnymi studentami.

Do 24 września trwa dodatkowa rejestracja kandydatów na studia. To drugi nabór na studia II stopnia i studia niestacjonarne.

W tym trybie jest druga rekrutacja. Natomiast jeżeli chodzi o studia I stopnia, to na stronie internetowej są ogłoszone listy rankingowe osób, które zakwalifikowały się do przyjęcia. Do jutra, 23 września jeszcze przyjmujemy dokumenty. Biuro Rekrutacji przy alei Wojska Polskiego jest otwarte od 9:00 do 13:00. Listy osób przyjętych w drugiej rekrutacji zostaną ogłoszone w poniedziałek, 25 września.Ewa Sapeńko, rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego

Te same terminy naboru obowiązują na Wydziale Zamiejscowym UZ w Sulechowie. Jeśli pozostaną wolne miejsca, na część kierunków uczelnia uruchomi trzeci nabór. Po rekrutacji poznamy liczbę nowych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczelnia nie uruchamiała w tym roku kolejnych kierunków. Wyjątkiem jest żywienie człowieka i dietoterapia – studia wprowadzone w Sulechowie. W przyszłości oferta może się jednak poszerzyć w Zielonej Górze. Władze UZ są po rozmowach w sprawie międzywydziałowego kierunku arteterapia.

Problemem jest tutaj rynek pracy dla absolwentów. Potrzeba bardzo uważnego i ostrożnego doprecyzowania sylwetki absolwenta. U nas to była właściwie pierwsza taka rozmowa, która dotyczyła konkretów: na jakich wydziale miałby powstać ten kierunek, jakie wydziały miałyby być zaangażowane w organizację tego kierunku. Z natury rzeczy musi być Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii, ponieważ jest tam Instytut Psychologii. Siłą rzeczy Wydział Artystyczny, ponieważ arteterapia to terapia muzyką, sztukami wizualnymi, dramaterapia. No i Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.Ewa Sapeńko

Na arteterapii mają kształcić się przyszli terapeuci. Kierunkiem jest zainteresowana Ewa Minge – założycielka fundacji Black Butterflies, działającej na rzecz osób chorych nowotworowo i przewlekle. W poszukiwanie wykwalifikowanej kadry dydaktycznej zaangażował się prof. David Read Johnson z Katedry Psychologii Uniwersytetu w Yale. Dawałoby to możliwość uruchomienia studiów w języku angielskim. Arteterapia na UZ może ruszyć już w przyszłym roku.

Więcej informacji i tematów w rozmowie dostępnej powyżej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00