UCZELNIA:

Olimpijski spokój i bagaż wiedzy drogą do wygranej!

Liczy się obszerna, akademicka wiedza, a także obserwowanie tego, co dzieje się na bieżąco. Dynamicznemu światowi środków masowego przekazu próbują dotrzymać kroku uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Mediach. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się okręgowy etap konkursu.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, podobnie jak olimpijczycy w 15 innych miastach Polski, wypełniali test. Przed sobą mieli 40 pytań m.in. z zakresu historii i współczesności mediów oraz teorii komunikacji. Musieli też wykazać się znajomością nazwisk osób związanych ze środkami masowego przekazu.

Najtrudniejsze były chyba te pytania dotyczące zmian z ostatnich kilku lat. Na przykład niewiele osób wiedziało, jak nazywa się prezes Narodowej Rady Mediów. To ciało, które istnieje od dwóch lat, więc można tutaj mniemać, że nie wszyscy uczniowie doczytali się tego składu. No i pytania o daty ciągle sprawiają problemy. Mam wrażenie, że są to pytania „na strzelanie”, bo trudno jest te wszystkie fakty zapamiętać.prof. Magdalena Steciąg

Także sami uczestnicy zdradzili, że było kilka niespodzianek. Tegoroczny test w większości uznają jednak za łatwiejszy niż ten w 2016 r.

– Łatwe były pytania, na które odpowiedzi można było poznać w życiu codziennym. Nic mnie raczej nie zaskoczyło.
– Niektóre pytania były dość wyszukane. Trzeba było po prostu nauczyć się na tę olimpiadę. Była historia, ale też dziennikarstwo współczesne i trzeba było mieć wszechstronną wiedzę o dziennikarstwie.
– Wobec poprzednich edycji olimpiada była trudniejsza i wymagająca obszernej wiedzy. Oglądałam wiadomości na bieżąco, korzystałam ze stron, głównie związanych z tematyką mediów oraz materiałów od koleżanki, która przygotowuje się na studia dziennikarskie.

Do trzeciego, centralnego etapu olimpiady dostało się 10 osób. To m.in. Eliza Kryś z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie, Filip Krasnowski z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie oraz Aleksandra Jelińska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.

16 i 17 marca finaliści będą reprezentować nasz region w Warszawie. Tam pytania również będą mieć formę testu wiedzy. Poza indeksami na studia dziennikarskie uczniowie powalczą o nagrody rzeczowe.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00