Wydział Prawa i Administracji UZ zaprosił prawników i samorządowców do wspólnej dyskusji. Działanie samorządów z punktu widzenia konstytucji, kodeksu wyborczego i prawa europejskiego to tylko niektóre z jej tematów. Trwa Lubuskie Forum Prawa Samorządu Terytorialnego.
Wydaje się, że termin spotkania – tuż przed wyborami samorządowymi – jest nieprzypadkowy. Data konferencji była jednak znana dużo wcześniej, zanim poznaliśmy termin głosowania.
Jaki jest cel forum prawa samorządowego? Mówi Agnieszka Opalińska z Katedry Organizacji Administracji Publicznej Wydziału Prawa i Administracji UZ:
Bardzo zależy nam na tym, żeby naukowcy współpracowali z politykami, z samorządowcami. Tak, żeby ta wiedza, którą posiadamy, mogła się połączyć z doświadczeniem i dać także nam możliwość praktycznej współpracy z samorządami. Bardzo pozytywnie na nasze zaproszenie odpowiedziały samorządy Nowej Soli, Świebodzina, Sulechowa, Żar. Termin konferencji został wyznaczony w końcu kwietnia. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy aż w takim gorącym okresie. Ale bardzo się cieszę, że finał kampanii wyborczej trochę może odbyć się na Wydziale Prawa i Administracji. Tym samym pokazujemy, że bardzo ważne jest naukowe podejście do samorządu.Agnieszka Opalińska
Na początku forum odbyła się debata samorządowa z udziałem władz, naukowców i przedstawicieli administracji. Brał w niej udział m.in. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli i prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
Żyjemy w bardzo trudnych czasach. W ciągu ostatnich 3 lat, po przejęciu władzy przez PiS, uchwalono 11 uchwał sejmowych demontujących samorząd. Czyli mamy proces demontażu samorządu – największego sukcesu Polski po 1989 roku. Musimy bronić tego samorządu jak niepodległości. Dlatego, że od nas zależy bardzo wiele. Na czym polega samorząd? Sama nazwa wskazuje: sami się rządzimy. Sukces samorządu polega na tym, że mamy swoich przedstawicieli w terenie. To ludzie wybierają swoich przedstawicieli.Wadim Tyszkiewicz
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, prof. Hanna Paluszkiewicz, jest przekonana, że tematyka forum będzie przydatna również dla uczniów i studentów. Na konferencji gości m.in. młodzież ze Szprotawy.
Przede wszystkim bardzo dużo jest kwestii związanych z edukacją. To bardzo istotne, żeby pokazywać, jakie jest prawo samorządowe, jak ono nas otacza. I jak musimy je znać i dbać o to, by samorządy istniały, żebyśmy mogli sami decydować o swoich sprawach. Słyszałam w kuluarach, że jest chęć dalszej dyskusji. Padły kwestie związane z propozycjami prac naukowych. Tematyka konferencji jest bowiem ciekawa nie tylko samorządowo, ale i naukowo. Na przykład jeśli chodzi o procesy tworzenia Aglomeracji Zielonogórskiej.prof. Hanna Paluszkiewicz
Forum Prawa Samorządu Terytorialnego potrwa do soboty, 20 października.