UCZELNIA:

Podwójne dyplomy z filozofii i politologii! Umowa podpisana

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński podpisał umowę z Uniwersytetem Narodowym w Kijowie o podwójnym dyplomowaniu z filozofii i politologii.

Program podwójnego dyplomowania przeznaczony jest dla studentów drugiego roku studiów drugiego stopnia obu uniwersytetów. Taką samą możliwość będą mieli nasi studenci – dwa semestry na Uniwersytecie w Kijowie. Rekrutacja rozpoczyna się z dniem podpisania umowy, czyli od dzisiaj.

Uniwersytet Kijowski jest największą ukraińską uczelnią i najbardziej prestiżową. Dzisiaj bardzo ważne jest umiędzynarodowienie kształcenia. Pozwoli nam to przyjąć więcej studentów z zagranicy.Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

Praca będzie pisana pod kierunkiem polskiego i ukraińskiego promotora. Na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie można napisać ją w języku polskim lub angielskim.

Wielu studentów ukraińskich zna język polski, wielu ma pochodzenie polskie. Wychodzimy naprzeciwko zapotrzebowaniu, bo sygnały o tym, że dobrze byłoby takie studia uruchomić, docierały do nas już dawno. Ważna dla studentów ukraińskich jest możliwość uzyskania dyplomu, uznanego w Polsce.Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

Podpis pod umową złożył rektor Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, prof. Leonid Hubersky. Realizację programu będzie koordynowało Polsko-Ukraińskie Centrum Studiów Humanistycznych, utworzone w ub. roku przez obydwie uczelnie.

Uniwersytet kijowski reprezentowali dzisiaj prodziekani Wydziału Filozoficznego kijowskiego Uniwersytetu ds. edukacji i ds. nauki, docenci – Larysa Komakha i Siergiej Rudenko. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego reprezentował dziekan prof. Sławomir Kufel i szef Polsko-Ukraińskiego Centrum Studiów Humanistycznych – prof. Roman Sapeńko.

Uniwersytet Zielonogórski ma już ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu podwójnego dyplomowania. Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ od 1997 r. prowadzi Zintegrowane Studia Zagraniczne wspólnie z Technische Hochschule Mittelhessen – University of Applied Sciences (dawniej Fachhochschule Giessen-Friedberg). W miarę upływu lat do programu dołączały uczelnie z innych krajów: Uniwersytet Techniczny w Tallinie (Estonia), Politechnika Lwowska i Uniwersytet Techniczny z Wilna. W 2012 r. dołączyła też Politechnika Śląska z Gliwic. Zaangażowane uczelnie utworzyły sieć Współpracy Uniwersytetów Centralnej i Wschodniej Europy (Cooperation of Universities in Central and Eastern Europe – CUCEE).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00