W „Kwadransie Akademickim” powracamy do utworzonego w październiku 2020 roku Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UZ. Gościem programu był terapeuta uzależnień – Łukasz Wojtacha współpracujący z CWOZN, który udziela pomocy w formie zdalnej i telefonicznej osobom odczuwającym lęki, niepewność i stany depresyjne.
Oprócz dobrego samopoczucia fizycznego równie istotny jest nasz dobrostan psychiczny.
Nasze spotkanie w “Kwadransie” rozpoczęliśmy pytaniem do pana Łukasza: jak ważne jest zdrowie psychiczne?
W ramach Parlamentu Studentów RP od lutego do kwietnia 2019 roku zostało przeprowadzone badanie metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) skierowane do studentów wszystkich uczelni w Polsce. Łącznie, dzięki promocji przez samorządy studenckie, udało się uzyskać 2123 odpowiedzi ze 125 uczelni.
Co szczególnie rzuciło się w oczy to to, że 62% osób nie wie czy na uczelni w ogóle jest oferowana pomoc psychologiczna. Jednocześnie, osoby, które wiedzą, że na ich uczelni są konsultacje z psychologiem, lepiej oceniają zdolność radzenia sobie ze stresem studentów (więcej na ten temat na stronie Parlamentu Studentów RP).
Pandemia koronawirusa i lockdown mogą być dodatkowym czynnikiem stresującym. Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z lękiem i niepewnością o przyszłość, czujemy się osamotnieni i wpadamy w stany depresyjne warto zadzwonić do specjalisty.
Pomoc specjalistów oferuje Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UZ mieszczące się w budynku A-16, przy al. Wojska Polskiego 69. Pracujący tam specjaliści – psycholog, socjoterapeutka, terapeuta uzależnień oraz logopeda, udzielają bezpłatnego wsparcia w zakresie diagnozy i terapii. Spotkania mogą mieć formę stacjonarną lub teleporady pod numerem telefonu: 797 974 050 – czynnym wyłącznie w godzinach dyżurów specjalistów. Szczegółowe informacje dostępne na stronie UZ.
Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.