Uniwersytet Zielonogórski zmierza w stronę nowych technologii. Wraz ze spółką Enea Operator uczelnia będzie współpracować na rzecz rozwoju sieci elektroenergetycznej, odnawialnych źródeł energii i zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. Potwierdza to umowa między uniwersytetem a firmą.
Bezpośrednio w pomoc będzie włączony Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Naukowcy mają pełnić funkcję doradców, wspierać Eneę w rozwiązywaniu problemów naukowych.
Wydział Mechaniczny ma się czym chwalić. Prof. Janusz Szajna przyznaje, że szczególnie mocną stroną są zastosowania sztucznej inteligencji na użytek przemysłu, np. komunikacja maszyn poprzez szerokopasmowy internet.
Ze współpracy uczelni i firmy z branży energetycznej cieszy się również prof. Sławomir Kłos, dziekan Wydziału Mechanicznego. Uważa, że dzięki temu pracownicy naukowi także poszerzają swoją wiedzę: – Jestem przede wszystkim inżynierem. Mogę powiedzieć, że rozwiązywanie naukowych problemów jest dla nas bardzo interesujące i w tym nasi pracownicy się realizują.
Spółka Enea powołała niedawno Biuro Innowacji. Wiceprezes zarządu firmy wyjaśnia, że przez to chce rozwijać nie tylko kompetencje pracowników, ale też działalność badawczo-rozwojową i pozyskiwać na nią fundusze.
Uniwersytet Zielonogórski jest trzecią już uczelnią regionalną, która podpisała umowę z Eneą. Wcześniej współpracę z firmą przypieczętowały Politechnika Poznańska i Akademia Morska w Szczecinie.