UCZELNIA:

Przemysł energetyczny napędzany wiedzą z Uniwersytetu Zielonogórskiego!

Uniwersytet Zielonogórski zmierza w stronę nowych technologii. Wraz ze spółką Enea Operator uczelnia będzie współpracować na rzecz rozwoju sieci elektroenergetycznej, odnawialnych źródeł energii i zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. Potwierdza to umowa między uniwersytetem a firmą.

Bezpośrednio w pomoc będzie włączony Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Naukowcy mają pełnić funkcję doradców, wspierać Eneę w rozwiązywaniu problemów naukowych.

To jest umowa, która ma być bezpośrednim przekazem informacji. Państwo macie problem, następnie my jesteśmy wykorzystywani do tego, żeby dać jakieś w miarę szybkie odpowiedzi. Jest to ciekawy rodzaj współpracy, bo nie mamy konkretnego projektu (choć takie umowy też planujemy), ale to taka umowa, która wiąże. Są to zagadnienia, które łączą w stały sposób. To może przynieść duże efekty. Najpierw trzeba wiedzieć, czym dysponuje uczelnia, a potem chcieć więcej.prof. Tadeusz Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wydział Mechaniczny ma się czym chwalić. Prof. Janusz Szajna przyznaje, że szczególnie mocną stroną są zastosowania sztucznej inteligencji na użytek przemysłu, np. komunikacja maszyn poprzez szerokopasmowy internet.

Bardzo wiele obiecuję sobie po tym projekcie. Oczywiście musimy się najpierw poznać. Oprócz tego są inne obszary, np. w zakresie budowy urządzeń energetycznych. Natomiast – trochę osobiście to biorę – najbardziej obiecujący wydaje mi się ten element związany ze sztuczną inteligencją w zastosowaniach przemysłowych. Zespół, który funkcjonuje w Zielonej Górze, ma spore osiągnięcia, ja także w tym uczestniczę. Dotychczas nie udawało nam się sprzedawać naszej wiedzy na rynek polski.prof. Janusz Szajna

Ze współpracy uczelni i firmy z branży energetycznej cieszy się również prof. Sławomir Kłos, dziekan Wydziału Mechanicznego. Uważa, że dzięki temu pracownicy naukowi także poszerzają swoją wiedzę: – Jestem przede wszystkim inżynierem. Mogę powiedzieć, że rozwiązywanie naukowych problemów jest dla nas bardzo interesujące i w tym nasi pracownicy się realizują.

Spółka Enea powołała niedawno Biuro Innowacji. Wiceprezes zarządu firmy wyjaśnia, że przez to chce rozwijać nie tylko kompetencje pracowników, ale też działalność badawczo-rozwojową i pozyskiwać na nią fundusze.

Liczymy, że uzyskamy dużo pozytywnych impulsów w postaci grantów badawczo-rozwojowych. Chciałbym przypomnieć, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma specjalną linię przeznaczoną do współpracy między gospodarką a uczelniami. Chcemy być solidnym partnerem dla Uniwersytetu Zielonogórskiego.Wojciech Drożdż, wiceprezes zarządu ds. innowacji i logistyki spółki Enea Operator

Uniwersytet Zielonogórski jest trzecią już uczelnią regionalną, która podpisała umowę z Eneą. Wcześniej współpracę z firmą przypieczętowały Politechnika Poznańska i Akademia Morska w Szczecinie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00