Mnóstwo pracy (wykładów, konferencji), ale i przyjemności (nagród czy grantów na badania) – tak można w skrócie podsumować rok na Uniwersytecie Zielonogórskim. Był to jednak też czas jubileuszów i zmian. Również tych reform, które odczuło środowisko akademickie w całej Polsce.
1 października weszła w życie tzw. Ustawa 2.0, czyli nowe prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przepisy, nazywane również Konstytucją dla Nauki, zastąpiły dotychczasowe cztery ustawy. Dzięki reformie ma poprawić się m.in. jakość kształcenia na uczelniach i pozycja regionalnych uniwersytetów w kraju. Uniwersytet Zielonogórski już odczuł zmianę – w ramach ministerialnego konkursu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” uzyskał dofinansowanie na stworzenie Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych: 12 milionów złotych, z czego 8,5 mln trafi na nowy sprzęt.
Zmiany w szkolnictwie wyższym wielokrotnie zapowiadał minister Jarosław Gowin. W tym celu odwiedzał też zielonogórską uczelnię. Nie był to jednak wyłączny powód jego wizyty. We wrześniu przekazał na ręce rektora, prof. Tadeusza Kuczyńskiego, symboliczny czek. Ponad 30 milionów złotych w obligacjach Skarbu Państwa to kwota, za jaką uczelnia sfinansuje zadania inwestycyjne.
Środki z ministerstwa powędrowały również na przebudowę dawnej stołówki akademickiej. Po remoncie budynek stanie się siedzibą Instytutu Inżynierii Elektrycznej. Ma być gotowy w sierpniu 2019 r.
Inwestycje to nie jedyna gałąź rozwoju uczelni. Uniwersytet Zielonogórski postanowił dotrzymać kroku innym szkołom wyższym, wprowadzając elektroniczny indeks. Dzięki niemu studenci nie muszą długo czekać na wpis z egzaminu czy zaliczenia, a wykładowcy nie widzą kolejek przed swoimi gabinetami. Oceny, natychmiast po wprowadzeniu ich do systemu, pojawiają się na elektronicznym koncie studenta, dostępnym poprzez stronę uczelni.
Uniwersytet poszerzył także ofertę studiów. Nowym kierunkiem, który uruchomił po uzyskaniu zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest ratownictwo medyczne na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. To 3-letnie studia, po których studenci otrzymają tytuł licencjata.
Zielonogórska uczelnia może się też poszczycić większą liczbą tzw. profesorów belwederskich. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nominacje od prezydenta Andrzeja Dudy uzyskało 10 wykładowców. Poza tym najwyższym wyróżnieniem, otrzymali oni nagrody od włodarza Zielonej Góry, Janusza Kubickiego. Po 10 tysięcy złotych przyznano m.in. prof. Hannie Paluszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. Jerzemu Szymaniukowi z Wydziału Artystycznego oraz prof. Jakubowi Marcinowskiemu z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
Ten rok z pewnością równie miło będą wspominać studenci, którzy odnieśli sukcesy. A należą do nich chociażby zwycięzcy II Mistrzostw Polski w szyciu chirurgicznym. Studenci kierunku lekarskiego z Zielonej Góry obronili tytuł zdobyty w minionym roku i pozostawili w tyle kilkudziesięciu zawodników. Poza tym wielu młodych ludzi z naszej uczelni mogło rozwijać swoje umiejętności za granicą. Członkowie koła naukowego UZ Space Club – Kamil Haładyn i Mateusz Marcinkowski – wyjechali na Teneryfę, gdzie odbyli praktyki w obserwatorium astronomicznym w firmie Uroborus. Natomiast przyszłe lekarki, Katarzyna Ignor i Maria Ławrynowicz, przeprowadzały badania ginekologiczne w misyjnym szpitalu w Kenii. Tam, oprócz Uniwersytetu Zielonogórskiego, reprezentowały stowarzyszenie „Leczymy z Misją”.
Uniwersytet Zielonogórski stale podtrzymuje swoje tradycje, a należą do nich promocje doktorskie i habilitacyjne. Dyplomy, które potwierdzają posiadanie stopnia naukowego, odebrało w tym roku 2 doktorów habilitowanych i 33 doktorów. Towarzyszyli im promotorzy i recenzenci ich rozpraw, władze uczelni oraz członkowie rodzin.
Niemniej ważne były uczelniane jubileusze – 50-lecia Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz 20-lecie Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten ostatni był zresztą podzielony na kilka części. Zespół pod batutą prof. Jerzego Szymaniuka zagrał bowiem kilka koncertów w ciągu roku. Pierwszy odbył się w czerwcu, kolejne w październiku (w dniu inauguracji roku akademickiego) i listopadzie (podczas festiwalu Green Town of Jazz). Podsumowaniem jubileuszu ma być występ w styczniu, na koncercie noworocznym.
Swoją okazję do świętowania miało także Radio Index. 20-lecie rozgłośni uczciliśmy razem z Wami także kilka razy. Z tej okazji zorganizowaliśmy m.in. miejski festyn rodzinny na uniwersyteckim stadionie, żegnaliśmy wakacje z Joanną Brodzik i jej fundacją „Opiekun Serca” i smażyliśmy jajecznicę z tysiąca jaj, w czym pomagali uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego.
I oby następny, 2019 rok, też obfitował w dobre wiadomości, a czasem był trochę z jajem!