UCZELNIA:

Psy stają na łapy dzięki studentom! Na uczelni powstają protezy dla zwierząt

Inżynieria to nie tylko maszyny w fabrykach czy konstrukcje budynków. Jest przydatna również wtedy, gdy chodzi o zdrowie. I to niekoniecznie ludzi. Studenci inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim wykorzystali swoją wiedzę, by skonstruować protezę dla zwierzęcia.

Jako pierwszy taki pomysł zrealizował Filip Andruszkiewicz z Koła Naukowego BioMed UZ. Wykonał protezę dla Reksia, psa z przytuliska w Nowej Soli. Projektem zajęli się również inni studenci.

Zauważyliśmy taką potrzebę. Chcieliśmy zrobić coś, co nie będzie do odłożenia na półkę, ale przyda się i pomoże. Pieski często rodzą się bez łapy, ale zdarza się też, że w wyniku jakiegoś wypadku ją tracą, musi być amputowana. Proteza jest wykonana dla psa, który ma kikut. Dla psa, który nie ma kikuta albo jest bez dwóch łapek, wykonuje się wózek inwalidzki.Natalia Jendrzejczak, członkini Koła Naukowego BioMed UZ

Dla każdego zwierzęcia proteza jest wykonywana indywidualnie. Zaczyna się od zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii łapy. Potem powstaje model urządzenia, które następnie jest przymierzane.

Jakiekolwiek przymiarki do protezy czy pomiary wykonywane są w domu, w którym jest pies, tak żeby nie odczuwał on żadnego stresu – przy opiekunach, którzy troszczą się o pieska. I nawet jeśli piesek od początku nie chce tej protezy nosić, oswajamy go powoli z tym rozwiązaniem.dr inż. Katarzyna Arkusz, opiekun Koła Naukowego BioMed UZ

Kolejną protezę łapy otrzyma pies z Żar. Koło naukowe zajmuje się jej projektowaniem. Jednocześnie proteza powstanie w ramach pracy inżynierskiej Natalii Jendrzejczak. Studentka poszukuje zwierzęcia, któremu będzie mogła ją podarować.

Na razie „zgłosiło się” kilka piesków, jednak są to pieski albo bez dwóch łap, albo bez kikuta, więc nadają się do wózka inwalidzkiego. Jeśli nie znajdziemy pieska z kikutem, wtedy zajmiemy się wózkami.Natalia Jendrzejczak

Protezy są finansowane przez Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Więcej o projektach koła naukowego inżynierii biomedycznej – w poniższej rozmowie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00