UCZELNIA:

Recepta na zdrowie? Wiedza i profilaktyka! Wie o tym studenckie koło onkologii

Wraz z utworzeniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim zaczęły powstawać nowe koła naukowe. Skupiają one studentów, którzy chcą m.in. przypominać, jak dbać o zdrowie. Tak jest chociażby w przypadku Koła Naukowego Onkologii Klinicznej. Koncentruje się ono na kwestii chorób nowotworowych.

Organizacja zwraca uwagę na profilaktykę i leczenie nowotworów m.in. poprzez wydarzenia sportowe. W minionym roku po raz pierwszy odbył się Wielki Bieg „Pokonać raka”. Teraz, w ramach Lubuskiego Dnia Onkologii, będzie zorganizowany również mecz. Zagrają w nim politycy, urzędnicy oraz pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. Celem wydarzenia będzie wsparcie onkologii w Zielonej Górze.

Jestem bardzo zainteresowany tym, którzy lubuscy politycy będą chcieli być w drużynie, która będzie musiała stanąć do pozytywnej walki na boisku, w meczu ze Szpitalem Uniwersyteckim. Wiem, że – co chyba mogę ujawnić – oddział ortopedii ze szpitala ma mocną reprezentację piłkarską. Jeżeli chodzi natomiast o urzędników i polityków, to wciąż czekamy, ale czasu jest jeszcze trochę.Jakub Szczepański, przewodniczący Koła Naukowego Onkologii Klinicznej UZ

Koło Naukowe Onkologii Klinicznej służy też oczywiście studentom. Ważnym elementem jego działania, podobnie jak na studiach, są wizyty na oddziale onkologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Koło Naukowe Onkologii Klinicznej pozwala studentom zainteresowanym onkologią zajmować się nią w szerokim aspekcie. Zarówno tym społecznym, profilaktycznym, ale także codziennej edukacji w praktyce. To znaczy, że studenci mogą brać udział w pracach Oddziału Onkologii Klinicznej, z lekarzami i w zasadzie już od wczesnych etapów studiów uczyć, się, jak skutecznie leczyć nowotwory. Myślę, że jest to duża wartość naszego koła, taka edukacyjna dla przyszłych onkologów, że tak szybko mogli zacząć swoje szkolenie.Jakub Szczepański

Przedstawiciele koła prowadzą również swoje badania naukowe, biorą udział w konferencjach i szkoleniach. Opiekunem organizacji jest dr n. med. Marek Szwiec, kierownik oddziału Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00