LUBUSKIE:UCZELNIA:WAŻNE

Samorząd znów inwestuje w kierunek lekarski. Czy się opłacało? Pokażą absolwenci

Kolejne 3 miliony złotych trafiły do Uniwersytetu Zielonogórskiego na funkcjonowanie kierunku lekarskiego. Z tych pieniędzy sfinansowany będzie zakup sprzętu i wynagrodzenia kadry naukowej. – Niełatwo jest pozyskać specjalistów, którzy są mocno osadzeni w swoich ośrodkach. Żeby ich skusić, trzeba zaoferować odpowiednią motywację – przyznaje prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Obecnie na kierunku lekarskim uczelnia zatrudnia ponad 200 pracowników naukowych, z czego prawie 40 profesorów tytularnych i uczelnianych. Jednocześnie są oni pracownikami szpitali.

W Polsce taki przypływ wysoko wyspecjalizowanej kadry naukowej można rzadko obserwować. Ci państwo, którzy pracują u nas na kierunku lekarskim, jednocześnie w zdecydowanej większości pracują w lubuskiej ochronie zdrowia, czyli w Szpitalu Uniwersyteckim bądź w innych szpitalach w naszym regionie. Myślę, że ten potencjał, który jest nieustannie zwiększany, przyczyni się także do poprawy jakości obsługi pacjentów i naszych warunków leczenia.

W tym roku uczelnia będzie miała pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego. Zanim uzyskają prawo wykonywania zawodu, czeka ich jeszcze Lekarski Egzamin Końcowy.

W tym roku ukończy kierunek lekarski 50 studentów. Mocno wierzę, że wszyscy zaliczą egzamin, trzymam mocno kciuki. Mamy też kilkuset stypendystów, ale z całej Polski, nie tylko z uczelni. Jestem więc przekonana, że deficyt lekarzy w naszym regionie przejdzie do historii.

Stypendia pobiera prawie 200 studentów kierunku lekarskiego. Otrzymują 2 tysiące złotych miesięcznie – pod warunkiem, że po studiach podejmą pracę w lubuskich szpitalach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00