Na zielonogórskiej uczelni trwają VI Dni Polsko-Niemieckie. Przyświeca im hasło „Kultura w dialogu”. Studenci uniwersytetów z obu stron Odry prezentują na nich efekty swojej współpracy. Przykładem może być wernisaż wspólnej wystawy fotograficznej.
Studenci z Polski i Niemiec wykonywali zdjęcia na terenie dawnej fabryki amunicji DAG Christianstadt. Fotografie z tego miejsca były już prezentowane w Nowogrodzie Bobrzańskim.
Jako że wystawa dotyczy przestrzeni wokół Nowogrodu Bobrzańskiego, a dokładnie Nadleśnictwa Krzystkowice. Te zdjęcia, które zostały wykonane przez studentów z BTU Cottbus i Uniwersytetu Zielonogórskiego, są rodzajem dokumentacji na temat historii tego miejsca. Muszę powiedzieć, że gdy byłam tam przed 6 laty po raz pierwszy, zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Ponure, oczywiście. Budynki, które są ogołocone ze wszelkich elementów metalowych, gdzie niejednokrotnie nie ma schodów.Barbara Krzeszewska-Zmyślony, Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ
Pozostałości dawnej fabryki DAG Christianstadt znajdują się na obszarze ponad 20 kilometrów kwadratowych. Zakład ten działał od II wojny światowej jako obóz pracy przymusowej. Celem fotograficznego projektu studentów było więc to, by podtrzymać pamięć o tych trudnych czasach.
Ta pamięć powinna nas zmuszać do tego, jak działamy w tej chwili. Żeby nigdy podobne historie się nie zdarzały. Przychodzi mi do głowy myśl Stefana Chwina, że należy zadawać pytania na temat początków tragedii. To, co jest końcem tragedii, staje się faktem, ale jak do tego doszło? Jak to się stało, że machina wojenna wymyśliła fabrykę amunicji i broni?Barbara Krzeszewska-Zmyślony
Wernisaż wystawy odbędzie się w ten piątek, 26 października o 11:00 w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ekspozycja będzie dostępna do końca listopada.
Barbara Krzeszewska-Zmyślony