UCZELNIA:

Stulecie rodaków we Francji. Ich ślad widać też w Lubuskiem

O emigracji Polaków pisało wielu artystów. Niekiedy sami opuszczali tereny, które np. były pod zaborami. Często osiedlali się we Francji. Życiu właśnie w kraju nad Loarą, ale już w dwudziestym stuleciu, przyglądali się uczestnicy konferencji w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Spotkanie pod nazwą „Dzieje, ewolucja i znaczenie emigracji zarobkowej z Polski do Francji od 1919 roku do współczesności” zgromadziło historyków, politologów, socjologów i filozofów. Jego tematyka obejmowała politykę Francji wobec emigrantów, problemy Polonii francuskiej i dokonania polityczno-społeczne Polaków na obczyźnie. Wiąże się to choćby z zainteresowaniami naukowymi prof. Wiesława Hładkiewicza. Politolog z zielonogórskiej uczelni zasiadał w naukowym komitecie konferencji.

Moje zainteresowania wychodźstwem czy emigracją niepodległościową w Europie związane były z moją rozprawą doktorską. Pisałem o Polakach w Niemczech, w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec. Tam też była część reemigrantów z Francji, którzy potem przyjechali do Wałbrzycha, na ziemie zachodnie. W 1947 r. była wielka fala. Przyjeżdżali na Dolny Śląsk, o czym pisze w swojej zapomnianej książce nieżyjący już prof. Władysław Markiewicz.prof. Wiesław Hładkiewicz

Potomkinią reemigranta jest wiceprezydent Zielonej Góry, Wioleta Haręźlak. Na konferencji podzieliła się wspomnieniami o swoim ojcu. Głos zabrali również goście z Francji: Eduard Papalski, Jean Marie Krajewski i prof. Gabriel Garcon.

Politolog przyznaje, że temat emigracji jest wciąż aktualny, także w świetle obecnych wydarzeń. Poza tym mija 100-lecie Armii Polskiej we Francji. Konferencja jest więc zwieńczeniem rocznicy.

Był taki okres zastoju, ciszy. No ale dzisiaj warto mówić o Pułaskim w Ameryce, o Kościuszce we Francji i też w Ameryce, o całej polskiej kolonii z Mickiewiczem, z wieloma innymi wybitnymi Polakami w Paryżu.

Prof. Hładkiewicz zamierza przedstawiać zagadnienie emigracji także na wykładach dla studentów historii i politologii.

Zobacz więcej
- REKLAMA -
Back to top button