W tych dniach świat zakręci się wokół Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale to nie jedyna idea wydarzenia. Czternasty w historii uczelni Festiwal Nauki połączy w sobie naukę, sport, kulinaria i szczytny cel.
Poprzednia edycja festiwalu cieszyła się zainteresowaniem biegaczy. Powodem był Bieg dla Transplantacji, na którego starcie pojawiło się ponad 300 zawodników. Zdrowy styl życia i idea przeszczepów będzie promowana również teraz, o czym mówi Małgorzata Ratajczak-Gulba, koordynator Festiwalu Nauki:
– Będzie rywalizacja, ale zdrowa, ponieważ każdy z uczestników otrzyma medal, bez względu na to, na którym miejscu i z jakim czasem przybiegnie. Chodzi o to, by szerzyć tę ideę i wystartować. To jest 6 kilometrów, dla jednych dużo, dla jednych mało. Przy czym to nie jest tak prosty bieg jak po ścieżce rowerowej czy dla biegaczy w okolicach miasta, ale lekki crossik. Organizatorka biegu, pani Agnieszka Grad-Rybińska, przygotowała taką trasę, że jest nawet jeden ostry podbieg. Jest limit czasowy, w godzinę trzeba to pokonać, ale godzina to jest tyle, żeby szybkim marszem przejść te dwie pętle po trzy kilometry.
Bieg wystartuje 4 czerwca o godzinie 11:00 ze stadionu przy ulicy Wyspiańskiego i będzie prowadził przez Park Poetów. Oprócz zawodów głównych przeprowadzony będzie też bieg dla dzieci.
Międzynarodowy wymiar święta podkreśli z kolei obecność studentów z zagranicy oraz przygotowana przez nich degustacja potraw i strefa relaksu Erasmus+. Pojawi się także prof. Giorgi Melikidze, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. W ramach „Gotowania na trawie” zainteresuje nas smakami kuchni gruzińskiej. Kucharzy będzie jednak więcej.
– Do przygotowań włączył się też Akademicki Związek Motorowy na Wydziale Mechanicznym. Skonstruowali specjalnego ogromnego grilla i szpady, na które będzie nadziewane mięso. Ale żeby nie było tylko gotowania pana profesora, zaprosiliśmy też uczestników Masterchefa Juniora, zielonogórzan. To będzie Mateusz Truszkiewicz i Zosia Zaborowska. Mateusz jest synem dra Pawła Truszkiewicza z naszego uniwersytetu, z germanistyki. Myślę, że to przyciągnie najmłodszych uczestników pikniku – dodaje M. Ratajczak-Gulba.
To wszystko 4 czerwca na uniwersyteckim stadionie. Drugi dzień Festiwalu Nauki będzie natomiast dniem otwartym wydziałów.