UCZELNIA:

UZ jeszcze bliżej nieba. Będzie uczestniczył w pracach nad ogólnodostępnym teleskopem

Z Uniwersytetu Zielonogórskiego na wyspy, a stamtąd… do gwiazd. W taką drogę wybiorą się studenci, którzy wyjadą na Teneryfę. To efekt współpracy z międzynarodowym konsorcjum, jaką nawiązała zielonogórska uczelnia. Zamierza ono wybudować największy publiczny teleskop na świecie.

Dla projektu najważniejszą dziedziną dla projektu jest astronomia. Zakłada jednak połączenie także innych dyscyplin naukowych i nie tylko.

Ideą przedsięwzięcia, które podejmujemy, jest bardzo duże działanie interdyscyplinarne. Łączące różne dziedziny zarówno nauki, jak i turystykę oraz ochronę środowiska.Aleksandra Błaszczyk, firma Uroborus SL

Teneryfa to wybór nieprzypadkowy. Na wyspie naukowcy odnotowują bowiem najwyższy poziom czystości nieba na świecie. W ramach projektu zorganizowane będą praktyki i staże oraz pojawi się możliwość zatrudnienia w nowych placówkach astronomicznych. Przede wszystkim jednak konsorcjum chce zwiększyć dostępność ośrodków badawczych dla wszystkich zainteresowanych.

Nasze zainteresowanie astronomią coraz bardziej rośnie. Coraz większą promocję astronomii możemy zauważyć zarówno w tradycyjnych mediach, jak i social mediach. Jest to temat, za którym podążają naprawdę duże ilości osób. Natomiast brak możliwości dostępu do sprzętu powoduje oddalenie od niego.Karol Westphal, firma Uroborus SL

Projekt zakłada też otwarcie Parku Atrakcji Astronomicznych. Powstanie on w polskiej gminie Sztutowo. Będzie uzupełniony o bazę turystyczną i konferencyjną.

Poza Uniwersytetem Zielonogórskim konsorcjum astronomiczne, które chce wybudować największy publiczny teleskop, tworzy również m.in. Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku oraz Travel Foundation z Anglii.

Zakończenie prac nad budową teleskopu jest planowane w 2021 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00