WOŚP

Mają “pociąg” do Lubuskiego na 25. Pol’and’Rock Festival

W tym roku Lubuskie wykorzystało temat problemu połączeń kolejowych do Kostrzyna nad Odrą. Na przekór nie tylko zaapelowało do marszałków sąsiednich województw w tej sprawie, ale równie „pociągiem” ruszyło na pole 5. edycji Pol’and’Rock Festival.

Nie od dziś wiadomo, że nie tylko organizatorzy festiwalu, ale i również uczestnicy przez lata niezmiennie mają pociąg do województwa lubuskiego. To właśnie tu, na zachodzie kraju od 22 lat odbywa się Najpiękniejszy Festiwal Świata. Z tej okazji co roku samorządowcy z lubuskiego pokazują na polu, to co na zachodzie najpiękniejsze. Jeśli zatem nie udało Wam się dotrzeć na festiwal pociągiem, zasiądźcie w jednym z peronów Lubuskiej Strefy.

30 lat wolnej Polski zobowiązuje, w naszej strefie znalazły się specjalne perony. Peron pierwszy: pociąg do wolności, okrągły stół, specjalna tablica z hasłem “wybieram wolność bo…”. Każdy może wybrać swoje hasło i zrobić sobie zdjęcie. A ponieważ jesteśmy w zielonej krainie nowoczesnych technologii, bardzo mocno podkreślamy hasło eko-lubuskie. Jesteśmy spójni z festiwalowymi ideami – jest woda, recyklomat, niszczymy plastikowe butelki, bo chcemy, żeby było mniej śmieci. Jesteśmy też innowacyjni i kreatywni, a ponieważ jesteśmy zrelaksowanym regionem, to jest u nas plaża. Za nami już pierwsza debata. Dziś, tak jak 30 lat temu, musimy głośno mówić o tolerancji, demokracji i praworządności. Niestety coraz częściej słyszymy, że są to wartości zagrożone. Społeczeństwo musi o tym wiedzieć! W pojedynkę nic nie zrobimy, musimy działać wspólnie na rzecz naszych małych ojczyzn. W samorządzie nie chodzi o wielką politykę, wręcz przeciwnie, dlatego mówimy o decentralizacji i problemach zwykłych ludzi. Udowodniliśmy, że okrągły stół, tak jak 30 lat temu jest możliwy, a dowodem jest to spotkanie.Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego

Z tej okazji w strefie odbywa się debata “Pociąg do wolności”. To rozmowy na temat 30 lat wolności w Polsce, praworządności, tolerancji, walce z radykalizmami i przyszłości. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Fundacji CODEX, Stowarzyszenia Instytut Równości, Stowarzyszenia #stopdop oraz gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Lubuskie słynie z aktywności, między innymi tej sportowej. Sama Zielona Góra bije rekord wśród wszystkich miast w Polsce, które umożliwiają wypożyczenie roweru miejskiego. Lubuskie słynie głównie z żużla, koszykówki i lekkoatletyki. Poprzez działalność Akademii Piłkarskiej Maciej Murawski ma nadzieję, że również z piłką nożną będzie nam coraz bardziej po drodze.

Lubuskie to również roztańczony region. Strefę Lubuską odwiedził Filip Czeszyk z zielonogórskiego Studia Tańca Spoko Family, który nauczał Elżbietę Annę Polak oraz festiwalowiczów podstawowych kroków street dance’u. Przy okazji promował odbywający się w maju międzynarodowy turniej tańca Tancbuda Challenge.

“Pociąg do Lubuskiego” będzie czynny  do zakończenia festiwalu 3 sierpnia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00