Choć to koncerty przyciągają najwięcej osób do Kostrzyna nad Odrą, warto odwiedzić również strefę Akademii Sztuk Przepięknych. To tam można za darmo i anonimowo wykonać test na HCV, nauczyć się zwierzęcej pierwszej pomocy, podyskutować o polskim sądownictwie, czy zadać pytanie ikonom polskiej kultury. Gdzie się wybrać? Sprawdziliśmy!
Przy dużej ilości decybeli festiwalowicze często szukają miejsca, w którym mogliby skosztować ciszy i relaksu lub…pograć w „planszówki”. To umożliwia strefa fantastyki Pyrkon, która debiutuje w tym roku na festiwalowym polu.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również namiot Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV. To tu zespół medyków wykonuje festiwalowiczom darmowy i całkowicie anonimowy test na przeciwciała anty-HCV. Wystarczy 15 minut i 30 sekund.
Testy na HCV – prosty krok do zdrowia” jest objęty patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Fundacji Gwiazda Nadziei i Koalicji Hepatologicznej, realizowany jest od 2016 roku. Filmik edukacyjny możecie zobaczyć poniżej:
“Gdzie jest Andrzej?” to nie tylko najczęściej zadawane pytanie przez uczestników imprezy, ale również jedna z festiwalowych odzew, która, tuż po: “Zaraz będzie ciemno!”, wpisuje się w festiwalowy klimat. Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz pomysłodawca agencja Horeca Group, stworzyły na terenie festiwalu strefę warsztatowo-dyskusyjną w ramach kampanii pod popularnym hasłem. Szukać Andrzeja można również za pośrednictwem Internetu.
Rocznie w Polsce ginie 19 tys. osób, z czego 5 tys., to osoby poniżej 17. roku życia. Główną przyczyną zaginięć nastolatków są ucieczki. Przyczyny zaginięć zdradza psycholog Agata Kalinowska, z kolei Annna Szeremt obala najpopularniejsze mity, dotyczące postępowania takiej sytuacji.
Ponadto uczestnicy festiwalu mogą poćwiczyć jogę, zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS, czy nauczyć się udzielać pierwszej pomocy zwierzętom.
Pełna lista projektów na stronie: https://polandrockfestival.pl/asp/projekty-asp
Akademia Sztuk Przepięknych, to miejsce ważnych spotkań i rozmów, podczas których mamy często jedyną okazję zadać pytanie ikonom polskiej kultury. Wśród tegorocznych gości znaleźli się między innymi: Ludwik Wiśniewski – dominikanin, teolog, duszpasterz, publicysta i były działacz opozycji antykomunistycznej, Justyna Kopińska – reporterka specjalizująca się w tematyce kryminalnej, związanej z prawem karnym, sądami i więziennictwem, Katarzyna Nosowska – wokalistyka zespołu Hey, Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, czy Wojciech Smarzowski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, operator filmowy. Pełen harmonogram spotkań tutaj.