Niejednemu z nas artystyczna odmiana języka, np. poezja, dostarcza wielu przeżyć estetycznych. Oprócz utworów napisanych w literackiej polszczyźnie warto sięgnąć po twórczość ludową, w której kryje się bogactwo gwar i dialektów. Gdzie jednak ją znaleźć?
Po świecie artystycznego języka folkloru sprawnie porusza się Lubuski Zespół Pieśni i Tańca Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Krokiem do poznawania ludowej twórczości jest m.in. podróż. Krótko mówiąc – aby poznać zwyczaje danego regionu i związane z nimi pieśni, trzeba go odwiedzić. I to właśnie robi zespół.
Artyści konsultują z regionalistami także gotowy program występu. Szczegóły są ważne, ponieważ wzbogacają wiedzę o kulturze ludowej. To z kolei pomaga ją ochronić przed zapomnieniem.
Przydatna jest również literatura na temat folkloru. Pieśni i opisy zwyczajów znajdziemy np. w „Dziełach wszystkich” autorstwa Oskara Kolberga, wybitnego znawcy i popularyzatora twórczości ludowej.
Jak wygląda i brzmi efekt pracy tancerzy oraz śpiewaków? To będzie można sprawdzić na przykład podczas gali z okazji 65-lecia zespołu, o której mowa w zapisie audycji.