W „Polskim na tapecie” zwykle mówimy o ciekawostkach i zawiłościach języka ojczystego. Są jednak inne kwestie, wobec których nie można przejść obojętnie. Chęć zgłębiania wiedzy w obliczu barier, takich jak brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych w instytucjach kultury, jest bowiem prawdziwym wyzwaniem.
Możliwości bezproblemowego korzystania z tradycyjnych i elektronicznych źródeł informacji będzie poświęcona konferencja „Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece – inkluzja w świecie informacji i kultury – teoria i praktyka”. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem Biblioteki Wojewódzkiej im. Cypriana Norwida i Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Cel spotkania i jego międzynarodową rangę wskazuje Przemysław Bartkowiak, współorganizator.
Przemysław Bartkowiak
Jedną z zaproszonych ekspertek jest prof. Małgorzata Czerwińska, która podpowie bibliotekarzom, jak udzielać pomocy osobom z niepełnosprawnością, gdy korzystają one z usług placówki. Konferencja to także czas na zaprezentowanie, jakie są plany biblioteki w tym zakresie. Zielonogórska książnica zamierza m.in. zakupić oprogramowanie dla osób niewidomych.
Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze
Robert Rudiak, Dział Udostępniania Zbiorów, biblioteka Norwida
Równolegle z dyskusją przeprowadzone zostaną warsztaty dla bibliotekarzy. Będą to trzy szkolenia poświęcone wsparciu dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Poprowadzą je przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Fundacji Synapsis i Fundacji „Szansa dla niewidomych”.
Dawid Kotlarek, Dział Badań, Analiz i Metodyki biblioteka Norwida
Konferencja odbędzie się w 8 i 9 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz bibliotece Norwida.
Całość audycji „Polski na tapecie”, w której pojawiły się również zapowiedzi innych wydarzeń w bibliotece wojewódzkiej – poniżej.
Polski na tapecie – audycja z 4.11.