Książka “Zaświaty. Opowieść o nieprzemijaniu” Krzysztofa Federowicza przenosi naszą wyobraźnię do szczęśliwej krainy winem płynącej. W Grünbergu czas odmierzany był porą pielęgnacji i cięć szczepów, zbiorem dorodnych winogron i tłoczeniem wina. Każdy krzew jest inny, cięcie wina wymaga gimnastyki umysłu i ciała – pisze autor, i pozwala czytelnikowi zagłębić się w historię naszego miasta i intymną sagę rodziny Friedricha Seydela, Augusta Gremplera i innych winiarzy, którzy swoim umysłem i pracą własnych rąk tworzyli najlepsze trunki.
A jest o czym opowiadać! Czas przeszły, przyszły i teraźniejszy, rozpięty między XVII a XXI wiekiem łączy główny bohater – August Grempler, który w 2020 roku obchodzi nieprawdopodobny jubileusz dwieście dwudziestych siódmych urodzin. To on pojawia się z zaświatów i się staje naszym przewodnikiem.
W książce Federowicza mamy ślady czarnej ospy, pomruki wojny trzydziestoletniej, płomienie stosów czarownic i wygnanie luteranów do Australii, gdzie ludzie chodzą do góry nogami, psy miauczą, koty szczekają, a winorośl rośnie do góry korzeniami.
Opowieść jest przez autora ubrana w piękne słowa i bukiety win, które rozłożone są niczym wachlarz z nieskończonej ilości smaków i barw. A wszystko ma swój początek.
Krzysztof Fedorowicz jest laureatem Literackiego Lubuskiego Wawrzynu 2020. Czytając “Zaświaty” mamy możliwość nie tylko poznać przeszłość miasta Grunberg. Drobiazgowe opisy topografii miejsc, pozwalają na podążanie szlakiem winnic, które już odeszły w zaświaty, ale nie dają o sobie zapomnieć.
Cała rozmowa z autorem “Zaświatów. Opowieść o nieprzemijaniu” dostępna na portalach społecznościowych Radia Index.
Krzysztof Fedorowicz, pisarz, poeta, dziennikarz, wielokrotny laureat konkursów literackich. Wydał “Martwą naturę”(1998), “Imiona własne”(2000), “Grunberg”(2012), „Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu”, (Kraków 2020, Wydawnictwo Wysoki Zamek). Publikuje w “Twórczości” i “Odrze”. Prowadzi winnicę w Łazie koło Zielonej Góry.