KULTURA:

Mocne uderzenie z Kanady

Całość organizuje Korporacja Quebek – Polska dla Sztuki. Jest to montrealska organizacja non-profit, która od blisko 15 lat zajmuje się promocją polskiej kultury w Quebeku. Zadaniem tego projektu jest przybliżenie polskiej publiczności kilka aspektów kultury quebeckiej, stosunkowo mało znanej i wartej odkrycia. W planach są imprezy muzyczne, filmowe, a także warsztaty. Jeśli chodzi o te ostatnie odbędą się one w naszym mieście już dziś i jutro w godzinach od 13 do 15 i od 17 do 19 w Piekarni Cichej Kobiety. 

Aspekt muzyczny “Mocnego uderzenia” opiera się na tournée Kuby Séguina (trąbka) i ODD LOTu w składzie: Kevin Warren (perkusja), Frédéric  Grenier (kontabas), Erik Howe (saksofon altowy), Jonathan Cayer (fortepian) i Benjamin Deschamps (saksofon tenorowy). Koncert tego składu w Zielonej Górze odbędzie się już w ten piątek, 22 marca, oczywiście w Piekarni Cichej Kobiety.

Najbogatsza jest jednak oferta filmowa owego projektu. Stanowi on pokaz czterech filmów przedstawionych w dwóch miastach Polski: Zielonej Górze i Jeleniej Górze. Polscy kinomani zobaczą filmy: Denys’aArkanda, Bernarda Émonda, Philippe’aFalardeau, oraz Liliany Komorowskiej. Wydarzeniu rangę nada fakt, że znany i ceniony reżyser quebecki, Bernard Émond, towarzyszyć będzie swojemu filmowi, “Tout ce que tu possèdes(Cokolwiek posiadasz)”. Film ten ma w sobie polski akcent, bowiem wiersze i filozofia życia  Edwarda Stachury grają tam istotną role w budowaniu postaci i  linii dramatycznej wydarzeń.  Do programu włączony jest również  jedyny w nim film dokumentalny, “Beauty and the Breast”, poruszający kwestię walki grupy kobiet z rakiem piersi.  Autorką tego filmu jest Liliana Głąbczyńska-Komorowska, wiceprezes Korporacji, znana aktorka, dla której film ten jest zauważonym i nagrodzonym już debiutem reżyserskim. W Zielonej Górze filmy zobaczyć będzie można w kinie Newa. Inauguracja aspektu kinematograficznego w naszym mieście odbędzie się 2 kwietnia, a po niej odbędzie się koncert jazzowy w Piekarni Cichej Kobiety. Poniżej prezentujemy szczegółowy program części filmowej:

 

Cokolwiek posiadasz, (2012) reż. Bernard Émond – 02.IV godz.17.30

Wiek ciemności, (2007) reż. Denys Arcand – 09.IV godz.20.00

Pan Lazhar,  (2011)reż. Philippe Falardeau – 16.IV godz. 20.00

Piękne i bestia, (2012) reż. Liliana Komorowska – 23.IV godz. 20.00

Autor: Michał Cierniak

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00