ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Średnie ceny pszenicy i owsa w Polsce – analiza rynku zbożowego

Rynek zbożowy w Polsce cechuje się dynamicznymi zmianami cen. Jest to wynikiem ogromu czynników ekonomicznych, globalnych i klimatycznych. Sprawdź, od czego zależą konkretne ceny oraz dlaczego one są tak ważne dla rolników i całego przemysłu rolno-spożywczego!

Sytuacja na rynku owsa

Od wielu lat owies jest istotnym elementem gospodarki rolnej w naszym kraju. Tylko w bieżącym roku średnie ceny owsa za tonę wahały się w granicach 800-900 zł, a więcej na ten temat można sprawdzić na stronie: https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza/owies. Nadmienić trzeba, iż ten surowiec w ostatnich latach zyskał mocno na popularności. Jest to związane z nieustannie rosnącym popytem na produkty zbożowe, które charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych. A mąka owsiana czy płatki owsiane to produkty bardzo chętnie i często wykorzystywane są w codziennych jadłospisach wielu osób.

Ceny owsa zależne są w dużym aspekcie od kosztów produkcji, takich jak nawozy, paliwo, środki ochrony roślin oraz panujących warunków pogodowych. Czynnikiem, który również wpływa na ostateczną cenę owsa, jest panująca na rynku konkurencja. Polska jest jednym z większych producentów tego zboża wśród krajów europejskich, dlatego znaczne ilości eksportowane są do krajów sąsiednich. Ceny krajowe w bardzo dużej mierze bazują na opłacalności eksportu, a ten z kolei opiera się na kursie walutowym oraz sytuacji na rynkach globalnych.

Fundament polskiego rolnictwa – pszenica

Najważniejszym zbożem uprawnym w naszym kraju jest pszenica. Średnie ceny tego surowca w bieżącym roku wynosiły 950-1100 zł za tonę. Tutaj również ceny zależne są od warunków klimatycznych, jak i kosztów pracy. Czynnikiem dodatkowym w przypadku pszenicy jest uniwersalność uprawy w późniejszym wykorzystaniu – ziarno można spożytkować podczas pieczenia czy produkcji makaronów, ale równie dobrze może służyć jako pasza dla zwierząt.

Sytuacja cenowa na rodzimym rynku zależy w dużej mierze od decyzji politycznych dotyczących subsydiów i ceł. Ostatnie lata wyraźnie pokazują znaczne wahania cen, co było wynikiem konfliktów handlowych oraz zmian w globalnym popycie i podaży. Inflacja plasująca się na dość wysokim poziomie także ma wpływ na to, że koszty produkcji, transportu, a następnie przechowywania są znacznie wyższe. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza/pszenica.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00