POLSKA I ŚWIAT:

5 sposobów na tanie AC

Polisa autocasco nie jest obowiązkowa dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale pozwala zwiększyć bezpieczeństwo właściciela samochodu na wszelki wypadek. Podajemy 5 sposobów na to, aby ubezpieczenie autocasco było możliwie jak najtańsze.

Przed czym chroni AC?

Ubezpieczenie autocasco, nazywane również AC, to ubezpieczenie dobrowolne przeznaczone dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że można, ale nie trzeba go wykupywać dla swojego samochodu. Chroni ono jednak kierowcę w sytuacjach, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu w wyniku wypadku na drodze zawinionego przez właściciela, czy też w przypadku, gdy uszkodzenie jest wynikiem działania sił natury lub nieznanych osób trzecich. Bardzo często w zakres ubezpieczenia AC wchodzi ryzyko kradzieży pojazdu.

Ceny ubezpieczenia AC uzależnione są od wielu czynników, w tym zakresu ubezpieczenia oraz wartości przedmiotu ochrony, czyli ubezpieczanego auta. Kierowcy poszukujący w korzystnej cenie ubezpieczenia autocasco, mogą wykupić najtańsze AC z najtansze-oc-ac.pl. Warto przy tym wiedzieć, jak obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Podajemy na to 5 sposobów.

  1. Wybór podstawowego wariantu ubezpieczeniowego

Zakres ubezpieczenia AC decyduje w dużej mierze o tym, jaką cenę za takie ubezpieczenie ostatecznie zapłacimy. Musimy zdecydować, czy ochroną ubezpieczeniową mają być objęte jedynie ryzyka uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu w wyniku zdarzeń na drodze oraz przy parkowaniu, czy też na przykład ryzyko kradzieży auta.

  1.  Zniżki z OC na AC

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych zgromadzone przez kierowcę składki za bezszkodową jazdę w OC są przenoszone na ubezpieczenie AC. W efekcie polisę można wykupić nawet o 60 proc. taniej od jej ceny podstawowej.

  1. Udział własny w szkodzie

Przy ustalaniu parametrów przyszłego ubezpieczenia autocasco brane jest pod uwagę to, jaki udział własny w szkodzie będzie miał kierowca. To tzw. udział wypadkowy – po kolizji lub wypadku, bądź udział kradzieżowy. Podana w umowie wartość procentowa lub kwotowa udziału własnego określa, jaką część wartości szkody właściciel pojazdu pokryje z własnej kieszeni. Wysoki udział własny w szkodzie obniża składkę na AC, ale uniemożliwi uzyskanie odszkodowania z autocasco, jeśli np. część do wymiany w pojeździe wraz z kosztem robocizny wyniesie 2000 zł, a właśnie tyle wynosi udział własny w szkodzie.

  1. Amortyzacja części

Z ubezpieczycielem można ustalić potrącanie części odszkodowania za zużywanie się niektórych elementów pojazdu, zależnie od jego wieku. Wysoka amortyzacja części może oznaczać redukcję kwoty odszkodowania nawet o kilka tysięcy złotych.

  1. Kosztorysowy sposób naprawy auta

Przy wykupywaniu AC należy ustalić, w jaki sposób będą dokonywane ewentualne naprawy. Wysokość składki na ubezpieczenie obniży naprawa kosztorysowa, gdzie towarzystwo zobowiązuje się tylko do wypłaty należnego odszkodowania w postaci gotówki, na wskazane przez klienta konto. Wówczas jednak w kosztorysie będą mogły być uwzględnione zamienne części samochodu, a nie oryginalne, które są znacznie droższe.

Warto podkreślić, że cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru ubezpieczenia autocasco, ponieważ zwykle niska składka oznacza automatycznie minimalną ochronę ubezpieczeniową. Więcej na temat ubezpieczenia AC możesz znaleźć na stronie http://najtansze-oc-ac.pl/.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00