Polacy chętnie wymieniają pojazdy na nowe – nawet 30 proc. rodaków planuje w ciągu najbliższych dwóch lat kupno samochodu. Chociaż większość osób deklaruje nabycie auta za gotówkę, nie każdy decyduje się na taką formę finansowania. Sporą popularnością cieszy się kredyt samochodowy – sprawdź, ilu Polaków ma go na swoim koncie.
Jak wskazuje porównywarka finansów – Rankomat.pl, rośnie zainteresowanie Polaków kredytami samochodowymi. Ten fakt potwierdzają także inne badania – według nich nawet 40 proc. osób w najbliższym czasie planuje ubiegać się o tego rodzaju wsparcie finansowe. Większość badanych myśli o sfinansowaniu zakupu pojazdu w całości, zaś tylko nieliczni będą chcieli uzyskać tylko częściowe finansowanie.
Fabrycznie nowe pojazdy – najczęściej na kredyt
Zakup auta prosto z salonu wiąże się ze znacznie większym wydatkiem. Dlatego wyraźny jest trend ubiegania się o kredyt samochodowy w przypadku nabycia fabrycznie nowego pojazdu.
Decydując się na kredyt samochodowy, niektóre banki są w stanie sfinansować nawet 150% wartości pojazdu. Pozwala to nie tylko na zakup podstawowego modelu, ale również nabycie dodatkowych elementów, np. kompletu nowych opon zimowych czy dodatkowego wyposażenia.
Jak wziąć korzystny kredyt samochodowy?
Niezależnie od tego jak dużą część wartości pojazdu zamierzasz sfinansować z pomocą banku, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zacznij od porównania dostępnych ofert – przeanalizuj kredyt na samochód w porównywarce Rankomat.pl. Poświęcając kilka minut na wypełnienie formularza, można zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.
Przykład. Załóżmy, że chcesz kupić samochód Ford Kuga (wartość 150 000 zł). Interesuje Cię rozłożenie zobowiązania na 60 rat. Najniższą miesięczną ratę proponuje BGŻ BNP Paribas – 2928,22 zł (RRSO 6,60%). Najwyższa miesięczna rata czeka na Ciebie w Plus Banku – 3892,19 zł (RRSO 20,76%).
Pamiętaj przy tym, aby wysokość zaciąganego kredytu i okres kredytowania dopasować do swoich możliwości finansowych. Jeżeli oszacowana miesięczna rata będzie dla Ciebie zbyt wysokim obciążeniem, warto rozważyć wydłużenie okresu kredytowania – w przypadku nowych pojazdów może to być nawet 8-10 lat (w zależności od oferty konkretnego banku).