POLSKA I ŚWIAT:

Baw się dobrze i bądź bezpieczny. Poradnik wakacyjny – część 2

Ogólnopolska akcja Bezpieczne Wakacje ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przez dzieci, młodzież i dorosłych.  Informacje z tego zakresu zostały przygotowane przez ekspertów z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W górach pamiętajmy o:

  1. Zaplanowaniu trasy w oparciu o mapę, szlaki turystyczne oraz przewodniki. Schronisko turystyczne ocaliło wiele osób, których zaskoczyła pogoda.
  2. Sprawdzeniu pogody oraz sprzętu potrzebnego na wycieczkę po górach. Zapas wody może uratować życie w przypadku zgubienia się na szlaku.
  3. Posiadaniu spisanych numerów Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numeru alarmowego 985.
  4. Dopasowaniu naszych możliwości do szlaku, którym chcemy podążać.
  5. W przypadku złej pogody należy zachować się w taki sposób:

Burza – ubieramy się cieplej, zakładamy płaszcz przeciwdeszczowy i kontynuujemy wędrówkę wśród huku grzmotów. Jeśli burza jest gwałtowna, siadamy na plecakach, okrywamy się przed deszczem i czekamy – górskie burze nie trwają długo. Ważne – w czasie burzy unikamy rosnących samotnie drzew i przewodów wysokiego napięcia, schodzimy ze szczytów i grani, oddalamy się od zbiorników wodnych, podnóża skalnych ścian i wejść do jaskiń – w tych miejscach pioruny uderzają najczęściej.

Mgła – na trasie pokonywanej pierwszy raz, jeśli to tylko możliwe, zawracamy do punktu wyjścia. Gdyby ktoś się odłączył od grupy, rada dla ratowników – we mgle głos często jest słyszany z zupełnie innej strony, niż dochodzi w rzeczywistości. Na wypadek, gdyby mgła utrzymywała się długo i groziła wam noc na szlaku, w plecaku macie komórkę z numerami GOPR.

Wiatr – wyziębia ciało i utrudnia oddychanie. Właśnie teraz przyda się szalik z plecaka do zasłonięcia ust i reszta ubrań, by się nie wychłodzić.

Chłód – odpowiedni ubiór to kluczowy problem każdego górskiego turysty. Zasada jest prosta – gdy jest zbyt ciepło, można coś z siebie zdjąć i schować do plecaka. Na wypadek chłodu trzeba mieć co z plecaka wyjąć! Dlatego idąc w góry nie zapominamy o zabraniu ciepłych ubrań.

Autor: Anna Krawczyk

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00