POLSKA I ŚWIAT:

Debaty studentów z całej Europy

– Celem konferencji było zebranie studentów z różnych obszarów kulturowych, aby mogli oni zastanowić się i wymienić spostrzeżenia na temat ich udziału we współczesnej Europie – wyjaśnia Sylwia Salomon, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UW.

Uczestnicy dyskutują w ośmiu grupach, na temat m.in. edykacji, rynku pracy, mobilności, migracji, nowych technologiach. Chociaż debaty zajmują uczestnikom niemal cały dzień, w programie umieszczono również zajęcia integracyjne. Wieczorami studenci także się integrują, ale już we własnym zakresie. – Największy problem jest z wczesnym wstawaniem – powiedzieli Nejc i Andrej ze Słowenii. – My przyjechaliśmy do Polski cztery dni wcześniej, żeby trochę pozwiedzać. Do Polskich studentów mieli dość sceptyczne podejście. – Spotkaliśmy kilku polskich studentów na naszej uczelni, ale nie zrobili oni na nas zbyt dobrego wrażenia. Jednak tutaj w Polsce ludzie wydają się sympatyczni i zabawni.

Debaty studentów nie pozostaną jednak bezowocne. Na zakończenie przyjmą "Deklarację Warszawską", w której zaprezentują swoje stanowisko wobec problemów współczesnej Europy. – Deklaracja, którą uczestnicy mają stworzyć została zaproponowana przez współtwórców tegorocznej konferencji. Do tej pory rezultaty poprzednich konferencji spisywane były jedynie w formie niewielkich publikacji – powiedziała Sylwia Salomon. – Trudno oczywiście oczekiwać, aby zapisy Deklaracji próbowano wprowadzić w życie, ponieważ znajdą się tam punkty, które w pewnych państwach wymagałyby zmian normatywnych.

W konferencji uczestniczy także reprezentacja polskich studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszego dnia zorganizowali oni wieczór integracyjny dla studentów z innych krajów. – Debaty prowadzą polscy studenci, często powiązani z organizacją Erasmus, którzy zgłosili się do zrealizowania zagadnień poruszanych w czasie konferencji – wyjaśnia Sylwia Salomon.

Honorowy patronat nad wydarzeniami objęła rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska – Macukow. Konferencja zakończy się 27 września.

***
UNICA zrzesza obecnie 41 uczelni z 30 europejskich stolic. Jej celem jest promowanie rozwoju szkół wyższych, wspomaganie pracy pomiędzy uniwersytetami członkowskimi oraz ich integracja. Konferencje oraganizowane są co dwa lata od 2000 roku. Poprzednie edycje miały miejsce na Uniwersytecie w Berlinie (2000), University College London (2002), Uniwersytecie w Amsterdamie (2004) i Uniwersytecie Paryskim (2006). Autor: wiadomosci24.pl / Katarzyna Łęcka

Zobacz więcej
- REKLAMA -
Back to top button