Z czego wynika wczesne podejmowanie decyzji mieszkaniowej? Przede wszystkim wiąże się to z etapem życia – najczęściej właśnie przed 30 zakładamy rodziny i poszukujemy własnego dachu nad głową. Zwykle krótki okres wynajmowania mieszkania zachęca nas do rozważenia opcji kupna, zamiast płacenia najmującemu – po dokonaniu stosownych przeliczeń, decyzja okazuje się całkiem prosta.
Największa grupa chętnych do kupna własnego mieszkania to osoby w wieku 26-30 lat. Wynika to z pewnej stabilizacji na rynku pracy uzyskanej m.in. także przez osoby po studiach – zwykle po kilku latach od debiutu na rynku pracy posiadają oni już umowy o pracę, które pozwalają im na wzięcie wieloletniego kredytu hipotecznego. Wcześniej często myślenie o własnym mieszkaniu się kończy na planach, ponieważ nie uzyskamy kredytu posiadając umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Kupowanie mieszkania koło trzydziestki wiąże się także z faktem posiadania znaczących oszczędności, gromadzonych przez minione lata. Oszczędności te pozwolą na wniesienie znacznego wkładu własnego, na co przychylnie patrzą banki podczas wydawania decyzji kredytowych.
Oczywiście decyzja o kupnie mieszkania jest związana w dużej mierze z sytuacją życiową. Zdecydowanie rzadziej na kupno mieszkania będą decydować się osoby samotne (tzw. single), a zdecydowanie częściej młode małżeństwa planujące powiększenie rodziny. Warto zaznaczyć, że w przypadku obu przytoczonych grup klientów będzie wyraźnie różnił się rodzaj kupowanego mieszkania – można założyć, że single wybiorą mieszkania mniejsze, w modnych lokalizacjach, natomiast małżeństwa mieszkania większe, w bardziej spokojnym otoczeniu.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały portalu domy.pl.
Autor: domy.pl