Potrzeba nowelizacji prawa budowlanego to następstwo kontrowersyjnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia br., który pod znakiem zapytania postawił legalność niemal wszystkich altan znajdujących się w ogrodach działkowych.
W wyniku braku precyzyjnej definicji pojęcia "altana", w ustawie Prawo budowlane, NSA powołał się na definicję słownikową, zgodnie z którą przez altanę należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczoną do wypoczynku i ochrony przed słońcem". Wykładnia ta spowodowała utrzymanie wyroku nakazującego rozbiórkę altany.
Po ponad pół roku od orzeczenia nikt nie podjął się próby zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami luki w zapisach ustawy. W tej sytuacji Polski Związek Działkowców podczas posiedzenia KR PZD w dniu 26 czerwca br., powołał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop rozbiórkom altan", który będzie promował projekt obywatelski, wzywający do zmian. Akt ten ma uchronić działkowców przed widmem masowej rozbiórki altan.
Aby projekt trafił do Sejmu podpis pod nim musi złożyć minimum 100 000 obywateli.
Dariusz Kaczmarek
Autor: Lidia Majewska