POLSKA I ŚWIAT:

Flaga, godło i hymn – jak zachować godną postawę wobec symboli?

„Kiedy” czy „póki my żyjemy”? O tym, jak poprawnie śpiewać hymn Polski, przypominali ostatnio chociażby kibice Legii Warszawa i nasi sportowcy. A to nie jedyna inicjatywa, która pokazuje, jak z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych.

HYMN

W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało poradnik „Hymn Polski”. Przygotowali go pracownicy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – Przemysław Rey i Małgorzata Gańska. W publikacji, obok prawidłowego tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” i zapisu nutowego, znajdziemy przykłady często popełnianych błędów.

Słowa „póki my żyjemy” zamiast „kiedy my żyjemy” w pierwszej zwrotce hymnu śpiewano już w XIX wieku. „Póki” odnosi się tylko do ówczesnych Polaków. Autor tekstu hymnu, Józef Wybicki posłużył się zaś słowem „kiedy” w znaczeniu „jeśli”, „skoro”, „ponieważ”. Tym samym pokazał, że istnienie Polski zależy od istnienia Polaków. Pomimo usunięcia tej pomyłki w 1926 roku, nadal można ją usłyszeć.

W pieśni błędnie zapisane było też nazwisko hetmana Stefana Czarnieckiego – „Jak Czarnecki do Poznania…”. Problem sprawia również końcówka tej zwrotki, która brzmi „wrócim się przez morze”, a bywa śpiewana w wersjach „wrócił się/rzucił się/wrócim się przez morze”.

Podczas grania lub śpiewania hymnu zachowujemy powagę i spokój. Mężczyźni zdejmują nakrycia głowy. Osoby w mundurach salutują, poczty sztandarowe pochylają sztandary.

FLAGA

Poza prawidłowymi słowami hymnu warto znać wygląd i poprawny sposób prezentowania flagi państwowej. Jest ona prostokątem złożonym z dwóch poziomych pasów o równej szerokości: białego u góry i czerwonego na dole. Wymiary flagi muszą zachować proporcje 5:8.

Flagi państwowej z godłem pośrodku białego pasa używają polskie przedstawicielstwa i misje (również wojskowe) za granicą, statki czy lotniska cywilne. Jednostki pływające po morzach posługują się banderą – cywilną bądź wojenną. Wojenna ma wycięty trójkątny płat, co tworzy tzw. „jaskółczy ogon”.

Bez względu na swoją formę, eksponowana publicznie flaga musi być czysta, niepostrzępiona i niepomięta. Nie powinno się jej wywieszać w deszczowe dni i przy silnym wietrze. W trakcie zawodów sportowych, zamiast flagi z wypisaną nazwą miejscowości, powinny być używane barwy narodowe, np. biało-czerwone wstążki czy kokardy.

Szczegółowe informacje o fladze Polski i barwach narodowych – w poradniku „Biało-Czerwona”, także wydanym przez MSWiA.

GODŁO

Polskim symbolem narodowym jest także godło – biały orzeł w czerwonym polu tarczy, z głową skierowaną w prawo, zwieńczoną złotą koroną. Złote są również jego szpony i dziób. Godło znajdziemy m.in. w urzędach, salach wykładowych i lekcyjnych. Aby szczególnie wyeksponować godło, nie powinno się w jego pobliżu umieszczać elementów wystroju wnętrz. Można za to np. zawiesić herb województwa czy gminy. Nierzadko godło znajduje się też na zewnątrz budynków różnych instytucji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00