„Kiedy” czy „póki my żyjemy”? O tym, jak poprawnie śpiewać hymn Polski, przypominali ostatnio chociażby kibice Legii Warszawa i nasi sportowcy. A to nie jedyna inicjatywa, która pokazuje, jak z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych.
HYMN
W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało poradnik „Hymn Polski”. Przygotowali go pracownicy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – Przemysław Rey i Małgorzata Gańska. W publikacji, obok prawidłowego tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” i zapisu nutowego, znajdziemy przykłady często popełnianych błędów.
Słowa „póki my żyjemy” zamiast „kiedy my żyjemy” w pierwszej zwrotce hymnu śpiewano już w XIX wieku. „Póki” odnosi się tylko do ówczesnych Polaków. Autor tekstu hymnu, Józef Wybicki posłużył się zaś słowem „kiedy” w znaczeniu „jeśli”, „skoro”, „ponieważ”. Tym samym pokazał, że istnienie Polski zależy od istnienia Polaków. Pomimo usunięcia tej pomyłki w 1926 roku, nadal można ją usłyszeć.
W pieśni błędnie zapisane było też nazwisko hetmana Stefana Czarnieckiego – „Jak Czarnecki do Poznania…”. Problem sprawia również końcówka tej zwrotki, która brzmi „wrócim się przez morze”, a bywa śpiewana w wersjach „wrócił się/rzucił się/wrócim się przez morze”.
Podczas grania lub śpiewania hymnu zachowujemy powagę i spokój. Mężczyźni zdejmują nakrycia głowy. Osoby w mundurach salutują, poczty sztandarowe pochylają sztandary.
FLAGA
Poza prawidłowymi słowami hymnu warto znać wygląd i poprawny sposób prezentowania flagi państwowej. Jest ona prostokątem złożonym z dwóch poziomych pasów o równej szerokości: białego u góry i czerwonego na dole. Wymiary flagi muszą zachować proporcje 5:8.
Flagi państwowej z godłem pośrodku białego pasa używają polskie przedstawicielstwa i misje (również wojskowe) za granicą, statki czy lotniska cywilne. Jednostki pływające po morzach posługują się banderą – cywilną bądź wojenną. Wojenna ma wycięty trójkątny płat, co tworzy tzw. „jaskółczy ogon”.
Bez względu na swoją formę, eksponowana publicznie flaga musi być czysta, niepostrzępiona i niepomięta. Nie powinno się jej wywieszać w deszczowe dni i przy silnym wietrze. W trakcie zawodów sportowych, zamiast flagi z wypisaną nazwą miejscowości, powinny być używane barwy narodowe, np. biało-czerwone wstążki czy kokardy.
Szczegółowe informacje o fladze Polski i barwach narodowych – w poradniku „Biało-Czerwona”, także wydanym przez MSWiA.
GODŁO
Polskim symbolem narodowym jest także godło – biały orzeł w czerwonym polu tarczy, z głową skierowaną w prawo, zwieńczoną złotą koroną. Złote są również jego szpony i dziób. Godło znajdziemy m.in. w urzędach, salach wykładowych i lekcyjnych. Aby szczególnie wyeksponować godło, nie powinno się w jego pobliżu umieszczać elementów wystroju wnętrz. Można za to np. zawiesić herb województwa czy gminy. Nierzadko godło znajduje się też na zewnątrz budynków różnych instytucji.