POLSKA I ŚWIAT:

Kierunek z przyszłością – ”Filologia mniejszościowa”

Kierunek „filologii mniejszościowych” to studia, które kształcą m.in. nauczycieli, tłumaczy i językoznawców specjalizujących się w językach mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele 3 uczelni, na których działają już takie studia: Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie od 2009 roku istnieje możliwość studiowania języka kaszubskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z językiem łemkowskim w programie studiów od 2001 roku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, która aktualnie prowadzi nabór na germanistykę dla nauczycieli szkół mniejszości niemieckiej.

Wspólnie z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Witoldem Jurkiem dyskutowano o przygotowywanych zmianach w obowiązującej ustawie o szkolnictwie wyższym. Proponowane zmiany mają wpłynąć na wzrost zainteresowania studiami „filologii mniejszościowych” wśród młodych ludzi, a także sprzyjać rozwojowi tych kierunków na polskich uczelniach.

Jedną z propozycji jest zwiększenie środków pieniężnych z budżetu państwa przypadających na jednego studenta filologii mniejszościowej. Więcej pieniędzy oznacza bowiem większe możliwości uczelni w zakresie m.in. zakupu materiałów dydaktycznych dla studentów czy pokrywania kosztów związanych z ich studiowaniem.

Rozwojowi filologii mniejszościowych mogłaby sprzyjać również decyzja o obniżeniu wymaganej liczby studentów, potrzebnych do powstania grup na tych kierunkach. Jeśli do utworzenia kierunku będzie konieczna mniejsza liczba chętnych niż obecnie, łatwiej będzie można stworzyć takie studia na uczelni.

Autor: Źródło: MSWiA

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00