POLSKA I ŚWIAT:

Kleszcz! Co robić?

Statystyki przerażają

Kleszcze, czują się coraz lepiej w Polskich lasach i z roku na rok jest ich coraz więcej. Zwiększa się też ryzyko ukąszenia przez te owady. Notuje się coraz więcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W 2013  roku w Polsce zanotowanych było aż 225 przypadków.

Pierwszymi objawami kleszczowego zapalenia mózgu są gorączka i objawy grypopodobne. Często występującą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest berioloza – to zakażenie objawiające się występowaniem rumienia na skórze. By wykryć przyczynę naszego złego samopoczucia, warto wykonać Test Obciążeń Organizmu, dzięki któremu można stwierdzić przyczyny dolegliwości.

Jak się bronić przed kleszczami?

Warto unikać spacerów w porach, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne, czyli rano i wieczorem. Wybierając się na spacer około południa najprawdopodobniej unikniemy przyniesienia nowego „przyjaciela” do domu. Na naszą korzyść działa również poruszanie się środkiem ścieżek, bo kleszcze najbardziej lubią wszelkiego rodzaju trawy i krzewy.

By uniknąć kleszczy, warto pamiętać o odpowiednim nakryciu nie tylko ciała, ale i głowy. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się jasne ubrania, na których dużo łatwiej będzie nam zauważyć pajęczaka. Przydają się również preparaty odstraszające kleszcze.

Jak się pozbyć kleszcza

Mimo naszych starań kleszcz może być szybszy i pojawić się na naszym ciele. By się go pozbyć, powinno się go chwycić pęsetą tuż przy skórze i lekko obrotowym ruchem energicznie pociągnąć do góry. Następnie miejsce po ukąszeniu należy starannie zdezynfekować.

A jeśli widok kleszczy przyprawia Was o mdłości (tak jak autorkę tego artykułu) – możecie udać się do lekarza, który usunie wroga.

 

 

Autor: Anita Zapolska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00