Ekologiczne nawozy są bezpieczne dla środowiska, zwierząt i ludzi. Poprawiają siłę rodną gleby i podnoszą jakość plonów. Kompost, obornik i nawozy zielone sprawiają, że żywność jest wolna od chemicznych dodatków, zdrowsza i smaczniejsza.
Kompost – nawóz zawierający łatwo przyswajalne formy materii organicznej
Kompost to nawóz otrzymywany głównie z resztek żywności i odpadków roślin. Można wyprodukować go samodzielnie na pryzmie lub w kompostowniku bądź zakupić gotowy biomateriał.
Firmą, która zajmuje się otrzymywaniem kompostu z odpadów komunalnych jest, np. Ziemia Polska kompostowania. Kompost jest wartościowy dla gleby. Poprawia jej stosunki powietrzno-wodne i dostarcza do warstw ziemi materię organiczną, która podnosi żyzność podłoża. Najlepiej stosować go na przekopaną ziemię bezpośrednio przed siewem lub zasadzeniem roślin. Kompost jest bezpieczny dla owoców, warzyw, krzewów i roślin ozdobnych.
Obornik – podstawowy nawóz wykorzystywany w gospodarstwach ekologicznych
Obornik jest naturalnym nawozem, który poprawia strukturę ziemi. Po jego zastosowaniu lekka gleba staje się bardziej zwięzła, a podłoże o ciężkiej i zbitej strukturze zostaje rozluźnione i jest bardziej przepuszczalne. Organiczny nawóz otrzymywany jest ze ściółki i odchodów zwierząt w gospodarstwach. W sklepach ogrodniczych można też zakupić gotowy nawóz w postaci suszonej lub granulowanej. Obornik dostarcza do warstw ziemi niezbędne składniki mineralne – potas, azot i fosfor oraz masę organiczną. Stosowany jest najczęściej jesienią lub wiosną. Po ułożeniu obornika, trzeba płytko przekopać go z ziemią, aby zapobiec utratom azotu i innych składników pokarmowych.
Nawozy zielone – żywa ściółka otrzymana z roślin
Nawozy zielone pozyskiwane są z roślin, które wytwarzają zieloną biomasę, szybko wzrastają i są odporne na ataki szkodników. Do grupy tej należą, np.
- łubin żółty,
- peluszka,
- gorczyca biała,
- wyka,
- słonecznik,
- saradela.
Zasiane na przełomie lipca i sierpnia i przekopane lub przeorane jesienią rośliny na nawozy zielone zwiększają żyzność i poprawiają siłę rodną ziemi. Żywa ściółka zapobiega przesuszeniu i nadmiernym stratom wilgoci z gleby i jest schronieniem dla organizmów glebowych. Przeorane nawozami sztucznymi podłoże, sprzyja rozwojowi każdego gatunku roślin.