POLSKA I ŚWIAT:

Nagrody dla Polaków

Aleksander Kubica uczy się na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, Wiktor Pilewski jest studentem II roku Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Ich praca dotyczyła wtórnych ognisk spiralnych płytek strefowych Fresnela, które – choć są płaskie – potrafią skupiać światło, jednak nie w jednym, a w wielu ogniskach leżących na jednej linii.

Obecnie "płaskie soczewki" można wydrukować na przezroczystej folii np. laserową drukarką. Badania Polaków mogą pomóc w pracach nad skupianiem promieni rentgenowskich czy budową optycznej "pęsety" służącej do przemieszczania mikroskopijnych obiektów. Płytki mogą posłużyć także do uzyskiwania ostrzejszych obrazów odległych gwiazd.

Dwie pozostałe pierwsze nagrody przyznane ex-aequo trafiły do dwóch nastolatków z Irlandii – 14-letniego Liama Mc Carthy’go i 15-letniego Johna D.O’Calaghana, którzy chcąc pomóc swoim rodzicom prowadzącym farmy, opracowali nowatorską metodę oceny jakości mleka. Z kolei 19-letni Fabian Gafner ze Szwajcarii zaprezentował latający do tyłu samolot "Dikranos" – jego pomysł może pomóc w konstruowaniu samolotów pionowego startu.

W tegorocznym konkursie zgłoszono 87 prac młodych naukowców (uczestnicy mieli od 14 do 20 lat) reprezentujących 38 krajów – oprócz Europy nadesłano je także z USA , Kanady, Chin, Japonii, Nowej Zelandii i Południowej Korei.

Konkurs Prac Młodych Naukowców po raz pierwszy zorganizowano w 1989 r. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do badań i kariery naukowej. Konkurs, który jest częścią unijnego programu Science in Society, obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 5 lat także nauki społeczne i ekonomiczne.

Autor: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00