Ubezpieczenia na życie są produktami o bardzo szerokim zastosowaniu. O ile w pierwszej kolejności myślimy o ochronie dla siebie czy dla własnego dziecka, dlaczego, jeśli stać nas na dodatkowy wydatek, nie objąć ubezpieczeniem tych, którzy przez całe życie dbali o nas, czyli rodziców?
Rozwiązań polisowych dla osób w średnim i bardziej zaawansowanym wieku jest kilka, ale trzeba pamiętać, że razem z tymi rozwiązaniami pojawiają się pewne ograniczenia. Z punktu widzenia ubezpieczycieli są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności czyli sytuacje i zdarzenia, w wyniku których ubezpieczony czy jego najbliżsi nie otrzymają środków finansowych z polisy.
Wiek ubezpieczonego ma znaczenie
Pierwszym poważnym ograniczeniem jest metryka. Klasyczne ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniazyciowe.pl jest produktem przeznaczonym dla osób do 65., a najwyżej 70. roku życia. Przy czym ta granica dotyczy momentu zawierania umowy – jeśli zawierana jest ona na okres 5 lat, w praktyce ubezpieczony może cieszyć się ochroną do skończenia 75 lat.
Innym ograniczeniem czy też wyłączeniem odpowiedzialności jest stan zdrowia osoby chcącej przystąpić do polisy. Tutaj akurat wiek nie ma znaczenia, bo już 40-letni mężczyzna może mieć zdiagnozowany nowotwór i w tym przypadku ubezpieczyciel odmówi sprzedaży polisy.
Ankieta prawdę powie
Przed przystąpieniem do indywidualnego ubezpieczenia na życie należy liczyć się z koniecznością poddania się zwyczajowej procedurze, jaką jest wypełnienie ankiety medycznej, w której przyszły ubezpieczony określa stan swojego zdrowia.
Jeśli Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie miało jakikolwiek zastrzeżenie co do wpisanych w dokument informacji, skieruje swojego klienta na szczegółowe badania lekarskie i na ich podstawie wyda opinię o przyznaniu polisy bądź podniesie składkę ubezpieczenia i zaproponuje je na nowych warunkach.
W ankiecie lepiej będzie wpisać prawdziwe dane, co będzie miało kolosalne znaczenie w momencie zdarzenia objętego polisą. Jeśli ubezpieczony umrze z powodu nowotworu, a fakt zdiagnozowania ukrył przed ubezpieczycielem, ten odmówi rodzinie zmarłego wypłaty odszkodowania.
Wysoka składka, pewna ochrona
Inną możliwością jest jeszcze skorzystanie z rozwiązań ubezpieczeniowych przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku, aż do skończenia 85. roku życia, ale tu trzeba liczyć się z dość wysoką składką ubezpieczenia, przy czym ubezpieczyciel nie odmawia sprzedaży polisy.
Tyle, że za stosunkowo niewielką składkę wpłacana co miesiąc, rodzina jest chroniona w razie niespodziewanych wydatków w postaci organizacji pochówku. Część polis to osobne świadczenia na rzecz samych czynności związanych z pogrzebem – do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od zakresu ubezpieczenia.
Produkt, jakim jest polisa na życie dla emeryta na www.ubezpieczeniazyciowe.pl może też przybrać wymiar umowy bezterminowej. Dla osób do 70 lat to również możliwość skorzystania ze świadczeń w wyniku wypadku czy pobytu w szpitalu z sumą ubezpieczenia powyżej 100 tys. zł.
W produktach dedykowanych najstarszym nie są często wymagane badania lekarskie, a niektórzy oferują ochronę bezskładkową po przekroczeniu 90. lat z gwarancją świadczenia na niezmiennym poziomie. Przy zawieraniu umowy dla matki czy ojca warto zapytać czy zakres polisy obejmuje także drugiego rodzica.