POLSKA I ŚWIAT:

Rektorzy o reformie

“Przy tak żywiołowym rozwoju rynku edukacyjnego w Polsce w ostatnich dwudziestu latach, trochę zaniedbano jakość. Skoncentrowaliśmy się na jakości, ma być poprawiona – dobre uczelnie mają dostać więcej pieniędzy, gros funduszy ma być przekazywane w drodze konkursów” – mówiła Chałasińska-Macukow. Zaznaczyła, że to wspólny element strategii środowiskowej i przygotowywanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Strategia rektorska przyjmuje także uznanie Krajowych Ram Kwalifikacji wynikających z Deklaracji Bolońskiej. Krajowe Ramy Kwalifikacji są częścią inicjatywy Unii Europejskiej, zmierzającej do lepszego porównywania kwalifikacji zdobywanych przez studentów w różnych narodowych systemach edukacji. “To, co chcemy wprowadzić, to ogromna swoboda edukacyjna. Dotychczas, gdy oceniano proces kształcenia, mówiono o drodze, jaką każdy student przechodzi i jakie przedmioty zalicza. W tej chwili będzie nas interesowało to, co student umie i jaką ma wiedzę po przejściu drogi, która może być znacząco różnorodna” – tłumaczyła prezes KRASP.

Jak podkreśliła goszcząca na obradach minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, przyjęcie strategii zobowiązuje rektorów do wdrażania tych elementów strategii, które można wprowadzić bez konieczności zmian legislacyjnych. “Rektorzy będą wprowadzali zmiany, które są ważne ze względu na konieczność dostosowania uczelni do rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego” – mówiła Kudrycka.

Minister zauważyła, że działania rektorów, ministerstwa i grupy eksperckiej w ramach strategii były prowadzone w taki sposób, aby wprowadzić pewną konkurencyjność między wydziałami, uczelniami i osobami odpowiedzialnymi za dydaktykę, tak aby bardziej inwestować w te podmioty, które mają najwyższą jakość badań i dydaktyki. Zaznaczyła, że są koncepcje finansowania także słabszych wydziałów i uczelni.

Kudrycka mówiła również o różnicach w dokumencie przyjętym przez rektorów, a strategią opracowaną przez ekspertów na zlecenie ministerstwa. Podkreśliła, że wszystkie różnice, m.in. dotyczące sposobów finansowania szkół wyższych, będą poddane dyskusjom. Minister wyraziła nadzieję, że przedstawiciele KRASP, autorzy strategii eksperckiej, przedstawiciele studentów, doktorantów i związków zawodowych spotkają się przy okrągłym stole.

“Korzystając z obu strategii będzie można wypracować wizję rozwoju szkolnictwa wyższego z punktu widzenia systemu finansowania, zarządzania i europeizacji uczelni” – uznała Kudrycka.

W czwartek rektorzy zapoznawali się także z nowymi metodami finansowania uczelni wykorzystującymi fundusze prywatne, w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Podczas obrad KARSP, które potrwają do piątku, rektorzy będą także dyskutowali na temat nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która będzie wstępem do strategii rozwoju szkolnictwa wyższego i o studiach doktoranckich.

Konferencja KRASP jest dobrowolnym zrzeszeniem rektorów polskich szkół wyższych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora lub uprawnienia równorzędne. Członkami KRASP są – obok uczelni publicznych – także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej.

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich.

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00