POLSKA I ŚWIAT:

Stypendia dla ciężarnych

Asystenci zastąpią ciężarne uczone w wykonywaniu prac badawczych szkodliwych dla zdrowia. Dzięki temu kobiety będą mogły kontynuować swe badania bez ryzyka, jakie niosą ze sobą np. promieniowanie, styczność z odczynnikami chemicznymi, konieczność obsługi ciężkich i niebezpiecznych urządzeń.

Największe wsparcie finansowe – ponad 15 tys. złotych – otrzymały trzy panie: mgr Hanna Gałgańska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która prowadzi badania na temat regulacji poziomu ekspresji białek importowanych do mitochondriów; dr Julita Kulbacka z Akademii Medycznej we Wrocławiu, która w ramach prowadzonych badań zajmuje się nanokapsułowaniem farmaceutyków; mgr Aleksandra Chojnacka z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, która będzie mogła prowadzić badania nad “analizą metagenomiczną zespołu bakterii prowadzących fermentacje wodorowe w hodowli ciągłej na substratach odpadowych”.

W gronie laureatek znalazły się również: mgr Zuzanna Molęda z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Joanna Zawadzka-Pankau z Uniwersytetu Gdańskiego, mgr inż. Anna Tomiczek reprezentująca Politechnikę Śląską, mgr Magdalena Niemiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Izabela Zawlik z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mgr Monika Litwin z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Magdalena Gawłowska pracująca w Instytucie Genetyki Roślin PAN.

Program “Pomost” to pierwszy w Polsce program wspierający rodziców-naukowców, który ma umożliwić im pogodzenie opieki nad dzieckiem z karierą zawodową. Na realizację pierwszej edycji programu FNP przeznaczyła 4 mln złotych.

W ramach programu – oprócz kobiet w ciąży – wsparcie mogą otrzymać również rodzice ze stopniem doktora, planujący powrót do pracy badawczej po przerwie związanej z urodzeniem dziecka i opieką nad nim. Finansowane będą projekty badawcze prowadzone przez kobiety, których dziecko nie przekroczyło 4. roku życia, lub 7. – w przypadku adopcji lub porodu mnogiego. Z grantu będą mogli skorzystać również mężczyźni, po co najmniej 6-miesięcznej przerwie w pracy, wynikającej z opieki nad dzieckiem.

Rodzice – naukowcy ze stopniem doktora lub profesora, którzy zostaną laureatami programu otrzymają granty badawcze wynoszące 140 tys. złotych rocznie oraz środki na sfinansowanie stypendiów dla członków zespołu badawczego (maksymalnie trzech studentów i doktorantów).

Wnioski do kolejnej edycji programu można przesyłać do 15 października.

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00