ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

USG układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne należy do najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Istnieje wiele rodzajów badania USG, na które skierowania można dostać w zależności od rozmaitych podejrzeń dysfunkcji danych organów w organizmie. Jakie są zatem wskazania do wykonania badania USG układu moczowego? Jak wygląda samo badania i w jaki sposób należy się do niego przygotować?

USG układu moczowego zalecane jest najczęściej, gdy występują nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, a także jeśli wyniki ogólnego badania moczu odbiegają od normy i są niepokojące. Osoby, które skarżą się na przewlekłe bóle brzucha, nadbrzusza lub okolicy lędźwiowej powinny zgłosić się do lekarza w celu otrzymania skierowania na USG układu moczowego. Badanie zalecane jest także w przypadku, gdy występuje krwiomocz, istnieje podejrzenia upośledzenia czynności nerek, czyli podejrzenie kamicy nerkowej. Na badanie powinny także udać się osoby, u których występuje nieprawidłowość w obrębie gruczołu krokowego oraz podejrzenie torbieli nerek, więcej na ten temat na http://www.sport-med.pl/leczenie/badanie-ultrasonograficzne-nerek.

Do badania USG układu moczowego należy się przygotować, wypijając odpowiednią ilość płynów – od litra do półtora wody niegazowanej. Zaleca się przystąpienie do badania z pełnym pęcherzem, gdyż ułatwi to przeprowadzenie USG układu moczowego.

Badanie USG układu moczowego przebiega na leżąco – pacjent znajduje się w pozycji na plecach. Przystępując do badania, lekarz smaruje skórę badanego specjalnym żelem, który ma za zadanie poprawić sygnał odbijających się od narządów wewnętrznych fal dźwiękowych. Może zdarzyć się, iż lekarz poprosi pacjenta o zmianę pozycji podczas badania. Jeśli badanie obejmuje również ocenę objętości pęcherza po mikcji, pacjent zostanie poproszony o skorzystanie z toalety, po czym nastąpi dalsza część badania.

Badanie USG układu moczowego trwa do kilkunastu minut. Lekarz w tym czasie ocenia stan narządów wewnętrznych i może na bieżąco informować pacjenta o ich stanie. Po zakończeniu badania pacjent otrzymuje wyniki, które zostają na bieżąco umówione z lekarzem przeprowadzającym badanie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz nakreśli plany dalszego postępowania.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00