ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Widowiskowe szlaki w polskich górach

Zmniejszony ruch na szlakach, w miarę możliwości ustabilizowana pogoda, przepiękne widoki, złociste barwy krajobrazów to właśnie powody, dla których warto wybrać się w góry jesienią. Jakie szlaki wybrać? Poniżej prezentujemy te, gdzie panoramy górskie zapierają dech w piersiach.

Orla Perć

Wszystkim doskonale znany, jednak jeden z najniebezpieczniejszych i najgroźniejszych, a zarazem najpiękniejszych szlaków – Orla Perć. To właściwie marzenie każdego prawdziwego miłośnika Tatr. Oferuje niezapomniane widoki i niepowtarzalne wrażenia. Prowadzi przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki. Mimo, iż na szczyt prowadzi wiele szlaków o różnym stopniu zaawansowania, to niestety jest to rarytas tylko dla wprawionych wędrowników. Przejście całej wysokogórskiej ścieżki zajmuje około 6 godzin.

Giewont

Kolejny majestatyczny przedstawiciel Tatr, sterczący nad Zakopanem (www.Noclegowo.pl/noclegi/zakopane) Giewont. Zdobycie jego wierzchołka zawsze jest satysfakcjonujące, choćby ze względu na magiczne widoki. Największą popularnością cieszy się nietrudna trasa z Kasprowego przez Czerwone Wierchy z zejściem do Kuźnic, która nie powinna zająć więcej niż 6 godzin.

Babia Góra

Perełką Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra, której najwyższy szczyt nosi nazwę Diablak, Wznosi się 1725 m n.p.m. i stanowi najwyższy punkt w Polsce poza Tatrami. Z jego wierzchołka podziwiać można Beskidy, Gorce, a także Tatry oraz sporą część Słowacji. Przy odrobinie szczęścia można rozpoznać nawet 400 szczytów! Na Babią Górę prowadzi wiele szlaków, m.in. zielony z Przełęczy Jałowieckiej zajmujący około 2,5h czy nieco krótszy, ale trudniejszy – czerwony z Markowych Szczawin zajmujący około 1,5h.

Wysoka

Najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka, wznosząca się ponad malowniczym Wąwozem Homole. Z wierzchołka roztacza przepiękna panorama na wąwóz i okolice. Widoki zapierają dech w piersiach. Co więcej zdobycie szczytu ze zwiedzaniem wąwozu nie zajmie więcej niż 2 godziny. Jest to idealna propozycja na przyjemną wędrówkę, podczas wizyty w tamtejszych okolicach.

Sokolica

Kolejnym charakterystycznym szczytem w Pieninach jest Sokolica mająca 747 m n.p.m. Zdobycie jej nie jest szczególnie trudne, a warto podjąć wyzwanie, gdyż z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Dunajec. Pod samym szczytem znajduje się reliktowa sosna, która jest wisienką na torcie tej cudownej panoramy. Poza przełomem Dunajca widać stąd także szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Na szczyt prowadzą dwa szlaki – niebieski i zielony. Cała trasa nie powinna zająć więcej niż 2-3 h.

Rysy

Na naszej liście nie mogło zabraknąć najwyższego szczytu w Polsce, który jest jednocześnie jednym z najlepszych punktów widokowych w Tatrach. Zdobycie Rys ułatwia 360 metrów łańcuchów, jednak mimo to jest to nie lada wyzwanie. Choć szlak prowadzący na wysokość 2499 m n.p.m. nie jest wyjątkowo trudny, to jednak wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno sprzętowego, jak i kondycyjnego. Szlak ma dość duże nachylenie, więc wytrzymałość jest tu niezbędna. Jednak każdy, komu uda się zdobyć szczyt jest niezwykle usatysfakcjonowany widokami, jakie może z niego podziwiać.

Szczeliniec

Błędne Skały w Górach Stołowych chyba zna już każdy, jednak to nie jedyne wyjątkowe miejsce w tamtejszym rejonie. Warto także wybrać się na Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy punkt rezerwatu należący do Korony Gór Polskich. Ma 919 m n.p.m., a na jego szczyt prowadzi niespełna 700 schodów. Każdy kto zdoła pokonać wszystkie stopnie może podziwiać niezwykłe krajobrazy ze znajdującego się tam tarasu widokowego. Ciekawostką jest fakt, iż właśnie tutaj kręcono niektóre sceny filmu „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”.

Tarnica

Kolejnym wyjątkowym szczytem należącym do Korony gór Polskich jest Tarnica znajdująca się 1346 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie z jej szczytu podziwiać można wierzchołki pobliskich szczytów, a nawet Tatry. Przejście całej trasy zajmie około 3h. Po drodze również spotkacie niepowtarzalne widoki.

Śnieżka

Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m. także urzeka swoim nietuzinkowym urokiem rzesze miłośników wędrówek górskich. Jest to najbardziej zamglone miejsce w kraju, a więc widoki ze szczytu są baśniowe. Najpopularniejszy szlak na Śnieżkę rozpoczyna się w Karpaczu, a przejście go zajmuje około 3 h.

Szrenica

Na drugim krańcu pasma Karkonoszy, wznosi się popularna wśród turystów Szrenica, na którą prowadzi kolejka krzesełkowa. Można także zdobyć szczyt idąc pieszo. Na wierzchołku znajduje się siedziba PTTK, gdzie można coś zjeść oraz wypić gorącą czekoladę po długiej wyprawie. Warto także odwiedzić przepiękne Śnieżne Kotły.

Który z górskich szlaków jest najpiękniejszy? Gdzie znajdziemy najlepsze widoki? Odpowiedzi jest tyle, ilu miłośników polskich gór. Wszystkie są jednak niepowtarzalne, mają wyjątkowy klimat i urzekają swoją magią wszystkich turystów.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00