ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Zapalenie pochwy – jak rozróżnić zapalenie bakteryjne od grzybicznego?

Wiele kobiet przynajmniej raz w życiu miało zapalenie pochwy. Część z nich uskarża się na nawracające infekcje intymne. Zazwyczaj objawy są bardzo podobne do siebie, jednak mogą je wywoływać inne czynniki. Najczęściej dochodzi do zakażeń intymnych na tle grzybiczym i bakteryjnym. W jaki sposób rozróżnić obie te choroby i jak je się leczy?

Jak odróżnić zakażenia grzybicze od bakteryjnego?

Większość zakażeń intymnych zaczyna się tak samo – pojawiają się takie objawy jak świąd, pieczenie i zaczerwienienia okolic intymnych. Z czasem zaczyna się ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz stosunkach intymnych. Niekiedy pojawia się również bolesność dolnej części brzucha. Infekcjom intymnym często towarzyszy również zmieniona wydzielina z pochwy, czyli upławy i to właśnie one w głównej mierze pozwalają na rozpoznanie tego, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia. Upławy przy zakażeniu grzybiczym mają biały kolor i najczęściej grudkowatą konsystencję, określaną często jako serowatą.

Upławy w zakażeniach bakteryjnych są wodniste i najczęściej mają żółty lub szarawy kolor, a także charakterystyczny zapach określany powszechnie jako rybi.

Dokładnego rozpoznania może dokonać lekarz poprzez pobranie wymazu z okolic intymnych. Po badaniu i wywiadzie z pacjentką dobiera odpowiedni sposób leczenia zakażenia intymnego. Więcej informacji o zakażeniach bakteryjnych oraz infekcjach grzybiczych przeczytaj na lactovaginal.pl

Zakażenia grzybicze i bakteryjne – jak leczyć i zapobiegać?

W zależności od tego, jakie jest podłoże choroby lekarz przypisuje leki przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne. Mogą one mieć postać maści lub globulek dopochwowych. Dodatkowo można stosować preparaty pomagające odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy oraz nawilżające okolice intymne. Zobacz również Infekcje intymne – objawy oraz sposoby leczenia.

W profilaktyce zdrowia intymnego ważna jest odpowiednia higiena osobista oraz unikanie korzystania z publicznych toalet. Warto też pamiętać o stosowaniu zabezpieczenia w czasie stosunków seksualnych. Jeżeli mamy partnera seksualnego i leczymy zakażenie intymne, również i on powinien się poddać leczeniu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00