Prawie 200 tysięcy złotych – dwukrotnie więcej niż w minionym roku – przeznaczy samorząd województwa na realizację programu in vitro. Zakłada on dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego dla par, które przez ponad rok bezskutecznie starały się o dziecko.
Z programu skorzysta maksymalnie 41 par. Ta liczba może się jednak zwiększyć, ponieważ do puli pieniędzy swoją część – 100 tysięcy złotych – dołoży miasto Zielona Góra.
W przetargu na realizację procedur in vitro urząd marszałkowski wyłonił firmę InviMed – Europejskie Centrum Macierzyństwa z Poznania. Kwalifikacja par, które będą mogły podjąć próbę zapłodnienia pozaustrojowego, rozpocznie się w poniedziałek.
Zasady programu dofinansowania do in vitro pozostają bez zmian. Jednorazowe dofinansowanie to 5 tysięcy złotych. Para może skorzystać z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Warunkiem przystąpienia do kolejnej procedury będzie wykorzystanie zamrożonego zarodka z poprzedniej.
W ubiegłym roku do wojewódzkiego programu in vitro zgłosiło się 28 par. 21 z nich zostało zakwalifikowanych do procedury. Efektem jest 5 ciąż, w tym dwie bliźniacze.